Javna obtožba Rusije je prišla na dan med zaslišanjem v pododboru za strateške sile v odboru za oborožene sile predstavniškega doma ameriškega kongresa. Republikanski predsednik pododbora Mike Rogers iz Michigana je administracijo predsednika ZDA Baracka Obame pozval, naj Rusijo sooči z njeno odgovornostjo, v nasprotnem primeru pa bo njegov pododbor zaveznikom in ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu poslal zelo jasno sporočilo.
Reagan in Gorbačov sta s podpisom sporazuma izločila iz igre celoten razred jedrskega orožja - rakete z dosegom med 500 do 5500 kilometrov. Sovjetska zveza jih je imela veliko več kot nasprotna stran, vendar pa ni bilo denarja za vzdrževanje in Gorbačov se jim je odpovedal s podpisom Pogodbe o jedrskih silah srednjega dosega. Pogodba prepoveduje posedovanje, proizvodnjo in testiranje tovrstnih raket.
Rusija naj bi sedaj spet preizkušala tovrstne rakete, na kar so predstavniki Washingtona Moskvo doslej bolj tiho opozarjali, sedaj pa naj bi šle zadeve predaleč. Državna sekretarka za nadzor nad orožjem in mednarodno varnost v State Departmentu Rose Gottemoeller je v pododboru povedala, da razmišljajo o vrsti diplomatskih, gospodarskih in vojaških ukrepov za zaščito interesov ZDA in zaveznikov.
Aktivno pa delajo na gospodarskih sankcijah. ZDA so proti Rusiji že uvedle kopico sankcij zaradi agresije na Ukrajino in spor o raketah srednjega dosega prihaja v zelo slabem trenutku za odnose med državama. Rogers je povedal, da kongres že od leta 2008 sumi, da Rusija krši pogodbo in je bil kritičen do Obamove administracije, ker ni ukrepala prej.
Obama naj bi sicer v ponedeljek Putina uradno obvestil o kršenju pogodbe, State department pa je to že julija vključil v svoje letno poročilo o mednarodnem upoštevanju sporazumov o nadzoru nad orožjem. Gottemoellerjeva je dodala, da Rusija krši tudi Pogodbo o konvencionalnem orožju v Evropi in verjetno še kakšno. Rusija pa obtožbe ZDA zavrača in hkrati vrača z isto mero.
Obrambni podsekretar za politiko Brian McKeon je dejal, da so v Pentagonu pripravili oceno grožnje, ki jo predstavlja rusko kršenje pogodbe in so pripravili vojaške odgovore, kar v bistvu pomeni, da bi Američani začeli odgovarjati z enako mero. Svet je nekaj podobnega doživljal v desetletjih po drugi svetovni vojni z oboroževalno tekmo med ZDA in Sovjetsko zvezo.
McKeon je povedal, da si Washington ne želi zapletanja v cikel ukrepov in protiukrepov, vendar pa bodo storili vse, kar bo potrebno za lastno zaščito in zaščito zaveznikov in Rusija bo zaradi teh ukrepov manj varna. ZDA so se pripravljene o tem pogajati, vendar pa Rusija doslej volje še ni pokazala.