Na srečanju koalicije so danes sodelovali predstavniki 60 držav iz Evrope, Severne Amerike, Azije in arabskega sveta, med njimi tudi Slovenija. V zaključni izjavi, ki jo je pridobila STA, so podkrepili odločenost za nadaljevanje skupnega globalnega boja proti IS, so pa opozorili, da bo ta boj verjetno še dolgotrajen.
Boj proti IS v prvi vrsti poteka v obliki letalskih napadov na njihove položaje v Siriji in Iraku. Te letalske napade ob ZDA izvaja še najmanj 13 držav.
Kot je že ob začetku današnjega srečanja koalicije pod vodstvom ZDA dejal ameriški državni sekretar John Kerry, je okoli tisoč izvedenih letalskih napadov že povzročilo velik udarec vodstvu te organizacije ter njihovim logističnim in operativnim zmogljivostim. Napadi pa se bodo še stopnjevali, je napovedal.
Na vzhodu in severovzhodu Sirije sicer letalske napade na položaje IS izvajajo ZDA, Bahrajn, Jordanija, Katar, Savdska Arabija in Združeni arabski emirati. ZDA sicer same bombardirajo tudi položaje drugih skrajnih skupin v Siriji, ki naj bi bile povezane s teroristično mrežo Al Kaida. Turčija, Jordanija in zalivske države naj bi prevzele tudi urjenje sirskih borcev proti IS, čeprav za zdaj konkretnih načrtov še ni.
V Iraku pa položaje IS ob ZDA bombardirajo še Francija, Velika Britanija, Danska, Belgija, Nizozemska, Kanada in Avstralija. Danes je položaje IS sicer bombardiral tudi Iran, ki pa formalno ni del mednarodne koalicije proti IS.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Boj proti IS poteka tudi v obliki pošiljanja pomoči v orožju, zlasti iraškim Kurdom, pri čemer so sodelovale številne države, med njimi Italija in Nemčija. Druge pa sodelujejo v humanitarnih prizadevanjih, v boju proti novačenju borcev in financiranju njihovih dejavnosti, pa tudi v boju proti njihovi ideologiji.
Pri slednjih "nebojnih" aktivnostih sodeluje tudi Slovenija, ne sodeluje pa v vojaškem boju in pri urjenju borcev proti džihadistom, je danes potrdil zunanji minister Karl Erjavec.
Udeleženci današnjega srečanja so izrazili tudi zaskrbljenost zaradi sistematičnega in splošnega kršenja človekovih pravic s strani IS, med njimi kršenja pravic verskih in etničnih manjšin in pravic drugih ranljivih delom prebivalstva. Gre za kampanjo terorja, so ocenili v Bruslju.
Predstavniki koalicije držav proti IS so se dogovorili tudi za redno spremljanje napredka v boju. V ta namen se bodo redno sestajali na ministrski ravni, in sicer na najmanj 180 dni.