Manjša nesreča se je prejšnji petek zgodila v elektrarni Zaporožskaja. Reaktor je bil nemudoma izključen, izvedli pa so tudi vzdrževalna dela.
»Ni nobene grožnje… z reaktorji ni težav,« je dejal ukrajinski minister za energetiko, Volodimir Demčišin.
Incident ni bil predstavljen javnosti do danes, ko je premier Jacenjuk prosil ministra, da poroča o tem kaj se je zgodilo in kako je ravnalo ministrstvo.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Demčišin je dejal, da bodo reaktor ponovno zagnali 5. decembra, zaradi nesreče je več deset mest in vasi ostalo brez elektrike.
Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) s sedežem na Dunaju, zaenkrat še ni imela pripomb na nesrečo. Mednarodna konvencija, sprejeta po nesreči v Černobilu 1986 sicer obvezuje države, da obvestijo IAEA o vsaki jedrski nesreči, ki bi lahko vplivala na druge države.
Zaporožje leži kakih 570 kilometrov jugovzhodno od Kijeva in obratuje od leta 1984. V ukrajinskem Černobilu se je leta 1986 zgodila najhujša jedrska nesreča doslej, a reaktorji v Zaporožju so drugačni od tistih v Černobilu. Jedrska energija predstavlja kar 44 odstotkov vse v Ukrajini proizvedene energije, poroča AFP.