Svet

Podporniki neodvisnosti Škotske zmagujejo na Facebooku

STA
17. 9. 2014, 09.59
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Kampanja za neodvisnost Škotske se je na spletu očitno odrezala bolje od nasprotnega tabora. Kot razkrivajo podatki s Facebooka, so bili podporniki neodvisnosti bolj aktivni kot nasprotniki, a kljub temu v javnomnenjskih raziskavah še vedno nekoliko zaostajajo za zagovorniki enotnega Združenega kraljestva.

Reuters
Na Facebooku se je v zadnjih petih tednih nabralo za približno 10 milijonov aktivnosti, povezanih z zgodovinskim referendumom o neodvisnosti Škotske, ki bo v četrtek.

Glede na podatke, ki vključujejo komentarje, objave, všečke in delitve od 1. avgusta do 8. septembra, so v rahli prednosti zagovorniki neodvisnosti. Facebook je zabeležil 2,05 milijona njihovih dejavnosti, in 1,96 milijona aktivnosti tabora, ki zagovarja ohranitev zveze z Londonom.

Kot še ugotavlja Facebook, si je kampanja za neodvisnost nabrala 258.000 všečkov, ki so v zadnjih petih tednih narasli za 27 odstotkov, kampanja proti pa se je okrepila za 17 odstotkov na 182.000 všečkov.

Spletno družbeno omrežje je v torek še napovedalo, da bo uvedlo poseben gumb, s katerim bodo lahko njihovi uporabniki na Škotskem sporočili, kdaj so volili. Gumb "Sem volivec", ki so ga uporabili že na volitvah v ZDA in Indiji, sicer ne bo razkrival, za katerega od odgovorov na volilnem lističu se je nekdo odločil.

"Študije kažejo, da je za ljudi, ki vidijo svoje prijatelje na Facebooku govoriti o volitvah, bolj verjetno, da bodo tudi sami volili," je dejala strokovnjakinja pri Facebooku za politiko za Evropo, Bližnji vzhod in Afriko Elizabeth Linder.

Razprava glede referenduma je v zadnjih dneh postala vse bolj vroča tudi na Twitterju, na katerem so številne znane osebnosti delile svoje mnenje. Med drugim je nekdanji britanski nogometni zvezdnik David Beckham svoj glas namenil kampanji za ohranitev enotnega Združenega kraljestva. "Radi bi vam povedali, kako močno cenimo naš odnos in prijateljstvo," je zapisal.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu