Svet

Čistilka pomagala pri operaciji v hrvaški bolnišnici

U.K.
26. 8. 2014, 14.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Čistilka iz Bjelovarja je obvestila hrvaško ministrstvo za zdravje, da je morala v začetku avgusta pomagati pri operaciji v bjelovarski bolnišnici, danes poroča Glas Slavonije.

Sanacijski direktor bolnišnice v Bjelovarju Stjepan Grabovac je potrdil zgodbo čistilke in dodal, da je to običajna praksa tudi v drugih hrvaških bolnišnicah.
"Ko je zdravnik začel rezati nogo pacienta, ki sem jo držala, sem se zgrudila na tla," je zapisala 46-letna Lidija Mraz, ki so jo poklicali v operacijsko dvorano, da bi pomagala pri operaciji. Dodaja, da v 27 letih dela v bjelovarski bolnišnici nikoli ni doživela, da bi jo poklicali v operacijsko dvorano med operacijo, kaj šele da bi pomagala pri operacijah, navaja osiješki časnik na svoji spletni strani.
Mrazova je tudi sama končala na bolniški, ker je imela zaradi šoka ob operaciji težave zaradi visokega pritiska in je morala tudi sama poiskati zdravniško pomoč. O nenavadni asistenci je obvestila ministrstvo za zdravje in pristojni sindikat.
Predsednica Samostojnega sindikata zdravstva in socialnega skrbstva Spomenka Avberšek je spomnila Mrazovo, da nemedicinsko osebje med operacijo ne sme vstopiti v operacijsko dvorano.
"Zanima me, kaj bi se zgodilo, če bi se takšen primer zgodil v Nemčiji, ker je to, kar se dogaja pri nas, totalna nemarnost do stroke, kot tudi do pacientov, ki, kot se zdi, morajo razmišljati o tem, kdo bo pomagal med njihovo operacijo," je dejala Avberškova.
Primarij Grabovac je za Magazin bjelovarsko-bilogorski potrdil, da so Mrazovo poklicali, naj pomaga držati nogo pacienta med operacijo. Kot je dodal, se podobno dogaja tudi v drugih hrvaških bolnišnicah.
Grabovčev kolega iz osiješkega kliničnega-bolniškega centra Saša Lamza je takšno izjavo ocenil kot neprimerno, piše še Glas Slavonije. Lamza pravi, da je vstop čistilke v operacijsko dvorano med operacijo mogoč le izjemoma in se lahko zgodi samo brez vedenja zdravnika in protokola.
Časnik navaja, da tudi v osrednji osiješki bolnišnici zdravniki včasih zahtevajo od nemedicinskega osebja, naj prinesejo sterilne materiale v prostore pred operacijsko dvorano.