Španski vojaški airbus A310, ki so ga čez noč opremili za zdravstveno evakuacijo, je vzletel proti zahodnoafriški državi iz madridske vojaške baze Torrejon, je danes na Twitterju zapisal španski obrambni minister.
Letalo bo v domovino pripeljalo rimskokatoliškega duhovnika, ki je v Liberiji delal več kot pet desetletij, sedaj pa so mu v bolnišnici v Monrovii potrdili okužbo z ebolo.
Iz Liberije so sicer v minulih dneh v ZDA prepeljali že tudi dva Američana, ki sta se v Monrovii prav tako okužila z virusom ebole, ko sta skrbela za obolele. Od izbruha te smrtonosne hemoragične mrzlice v začetku leta je po najnovejših podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) umrlo že 932 ljudi, okužilo se jih je več kot 1700. V omenjeno statistiko pa še ni vključena smrt medicinske sestre, o kateri poročajo iz Nigerije. Gre za prvega državljana Nigerije, ki je umrl zaradi ebole, sicer pa drugo smrtno žrtev virusa v tej najštevilčnejši afriški državi.
Medicinska sestra se je z virusom ebole okužila, ko je v bolnišnici skrbela za liberijskega vladnega uslužbenca. Ta je že okužen prispel v nigerijski Lagos in tam kmalu po prihodu umrl. V Lagosu, kjer živi več kot 20 milijonov ljudi, so potrdili že sedem primerov okužbe z ebolo. Čeprav je to število v primerjavi z drugimi afriškimi državami, ki jih je zajela epidemija ebole, majhno, predstavlja naraščajoče število obolelih v najgosteje poseljenem mestu v podsaharski Afriki velik izziv za zdravstvene delavce.
Nigerijski minister za zdravje Onyebuchi Chukwu je pojasnil, da je bilo vseh sedem okuženih v stiku z uslužbencem liberijskega ministrstva za finance Patrickom Sawyerjem, ki je virus v Lagos prinesel 20. julija. Medtem so se danes v Ženevi zbrali mednarodni strokovnjaki za virusne okužbe in epidemije, ki razpravljajo o nadaljnjih ukrepih v boju proti eboli. Na dvodnevnem zasedanju naj bi med drugim odločili, ali mora WHO razglasiti izredne mednarodne zdravstvene razmere. Priporočilo strokovnjakov bo po napovedih objavljeno v petek.