Jezni prebivalci Obrenovca so že pred tedni zaradi razočaranja nad odsotnostjo pomoči za več dni zaprli pomemben most, kar je povzročilo prometni kaos.
Koordinator pomoči, ki je v Srbijo prišla iz tujine, Marko Blagojević je v torek potožil, da 87 od 100 prizadetih občin zaradi birokratskih ovir še vedno ni vložilo prošenj za denarno pomoč, poroča nemška tiskovna agencija dpa. 13 občin, ki so zaprosile za pomoč, pa so vložile skupno vložile okoli 300 zahtevkov, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Danes pa je Blagojevič le potrdil, da so začeli s prvimi izplačili. Po njegovih besedah je danes postalo pravnomočnih prvih 39 odločb za izplačilo pomoči, vse so zaenkrat iz Obrenovca. Še vedno pa je to le manjši del zahtev, ki so bile vložene.
Srbija ima za odpravo škode in obnovo po katastrofalnih poplavah po poročanju časnika Danas na voljo 106 milijonov evrov doniranih sredstev, poleg tega pa za skoraj 900 milijonov evrov ugodnih posojil iz tujine.
Za pomoč v majskih poplavah zelo prizadeti Srbiji in BiH so se zelo angažirali tudi Slovenci in slovenska država. Slovenija je bila pobudnica donatorske konference, ki jo je skupaj s Francijo in Evropsko komisijo pripravila 16. julija v Bruslju.
Na njej so zbrali 1,846 milijarde evrov, od tega 809 milijonov evrov za BiH, 995 milijonov evrov za Srbijo in 41,4 milijona evrov za regionalno pomoč. Slovenija je na konferenci donirala milijon evrov.