Svet

Smrtonosna ebola že ogroža Evropo

S.A.
31. 7. 2014, 10.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Epidemija hemoragične vročice ebola, ki je od začetka leta na zahodu Afrike terjala več kot 670 mrtvih, je ušla izpod nadzora in bi lahko prizadela tudi druge države.

Tako ocenjujejo v organizaciji Zdravniki brez meja. Na njeno grožnjo so včeraj opozorili tudi v Veliki Britaniji. V Afriki so medtem odpovedali lete v prizadete prestolnice Liberije in Sierre Leone ter iz njih.

V Sierri Leone ter Gvineji in Liberiji so doslej našteli že več kot 670 smrti zaradi ebole in več kot 1200 primerov okužbe s tem smrtonosnim virusom. Gre za najhujšo epidemijo doslej. Samo v Sierri Leone je doslej umrlo 224 ljudi.
Oblasti so se po besedah Korome odločile razglasiti izredno stanje, ki jim bo omogočilo odločnejše ukrepanje v boju proti eboli. Sam predsednik pa je obenem odpovedal udeležbo na vrhu kakih 50 afriških voditeljev, ki bo prihodnji teden v Washingtonu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
V okviru izrednih razmer je sicer Koroma napovedal vrsto ukrepov, ki bodo zaenkrat v veljavi od 60 do 90 dni, nato pa bodo znova preučili situacijo in jih po potrebi podaljšali. Med temi ukrepi sta odreditev karantene za območja, kjer se širi virus, ter namestitev varnostnih sil za zaščito zdravstvenih delavcev.
Prepovedana so tudi vsa javna zborovanja in sestanki, ki niso povezani s samo ebolo, ministri in drugi predstavniki vlade pa morajo odpovedati vse načrtovane poti v tujino razen tistih "absolutno bistvenih".
V Sierri Leone bodo sicer prav danes pokopali "narodnega junaka", zdravnika Omarja Kana, ki je rešil življenja več kot sto bolnikom, okuženih z ebolo, na koncu pa sam umrl zaradi nje.
Izredne razmere v Sierri Leone sicer prihajajo dan po tem, ko je Liberija v sredo napovedala, da zapira vse šole in odreja mesec dni prisilnega dopusta za vse "nenujne" vladne uslužbence.
Zaradi širjenja hemoragične vročice, ki velja za eno najbolj nalezljivih virusnih bolezni, so sicer vse bolj zaskrbljeni tudi drugod po svetu. Glede na to da ima precej dolgo inkubacijsko dobo, lahko namreč virus na druge celine hitro prenese kakšen od letalskih potnikov.
Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO) je po poročanju AFP v stikih s svetovnimi zdravstvenimi organi in razmišlja o morebitnih omejitvah letov. V Veliki Britaniji so sicer v teh dneh že zabeležili en domneven primer ebole, a so ga kasneje testi ovrgli.
Da gre pri tokratnem izbruhu ebole za epidemijo brez primere, ki nikakor ni pod nadzorom, je v pogovoru za enega izmed tujih časnikov poudaril direktor operacij človekoljubne organizacije Zdravniki brez meja Bart Janssens. Dodal je, da se stanje poslabšuje, saj se smrtonosna bolezen še naprej širi, pri čemer so najpomembnejša žarišča v Liberiji in Sierri Leone. »Če se stanje ne bo hitro izboljšalo, obstaja realno tveganje, da bo bolezen prizadela druge države,« je izpostavil. Po njegovem mnenju bi morale zato Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) in države vložiti več prizadevanj, da bi epidemijo lahko začeli nadzorovati.
Ebola vedno večjo zaskrbljenost sproža tudi zunaj Afrike, saj je nanjo včeraj opozoril britanski zunanji minister Philip Hammond, ki je tudi sklical posebni medministrski krizni sestanek na to temo. Kot je dejal, vročica predstavlja grožnjo Veliki Britaniji.
Sicer se po njegovih besedah doslej v tujini z ebolo ni okužil noben Britanec, prav tako pa so dokaj prepričani, da virusa ni na Otoku. Za prepoznavanje znakov bolezni so v Veliki Britaniji že izobrazili osebje na mejah in letališčih, pripravili pa bodo tudi ukrepe tako za domača tla kot za diplomatska predstavništva v tujini.
Epidemija ebole je izbruhnila januarja v Gvineji, nato pa se je razširila še na sosednji Liberijo in Sierro Leone. Potem ko je v petek v Nigeriji umrl 40-letni moški, ki je tja pripotoval z letalom iz Liberije, je afriški letalski prevoznik ASKY včeraj ustavil vse lete v in iz prestolnic Liberije in Sierre Leone, Freetown in Monrovia. ASKY ima sedeže v Togu, letalo, na katerem je bil umrli, pa je iz Liberije v Nigerijo potovalo prek togovske prestolnice Lome. Umrli je bil prvi potrjeni primer ebole v Nigeriji in prvi primer »letalskega preskoka« bolezni čez mejo.

Zaradi epidemije ebole je liberijska predsednica Ellen Johnson Sirleaf v sredo zvečer odredila zaprtje vseh šol v državi ter dopust za tiste državne uslužbence, ki niso nujni za delovanje države. Napovedala je tudi, da bo vlada namenila pet milijonov dolarjev za izvajanje razširjenega načrta ukrepov za zajezitev smrtonosnega virusa.
Samo v Liberiji je ebola doslej terjala skoraj 130 življenj, skupaj s sosednjima Gvinejo in Sierro Leone pa je mrtvih po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije že več kot 670 in več kot 1200 okuženih.
"Ebola je resnična. Ebola je nalezljiva. In ebola ubija," je v sredo zvečer v televizijskem nagovoru državljanom poudarila Sirleafova in jih pozvala, naj sodelujejo pri izvajanju poostrenih zdravstvenih in higienskih ukrepih.
Za ta petek je tudi odredila dela prost dan za vse javne ustanove, ki ga bodo izkoristili za "dezinfekcijo in kloriranje" poslopij. Vse šole so zaprte do nadaljnjega, nenujni vladni delavci pa na 30-dnevnem dopustu.
Na obmejnih območjih je predsednica poleg tega ukazala zapreti vse tržnice. Zagrozila je, da bodo preganjali neupravičeno dvigovanje cen za cene za izdelke, kot so klor, milo, dezinfekcijska sredstva in vedra.
Pristojne agencije bodo preučile sežiganje žrtev smrtonosnega virusa, s čimer bi preprečili stik z okuženimi trupli in tudi morebitno kontaminacijo vodnih virov.
Zdravniki brez meja so sicer v sredo opozorili, da je virus ebole ušel izpod nadzora in da obstaja realna nevarnost, da se razširi še v druge države.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost