Izrael tokratno ofenzivo opravičuje z argumentom, da želi s tem le zavarovati svoje ozemlje.
Spomin na drugo svetovno vojno in množičen poboj Judov je še vedno močan. Več milijonov ljudi je takrat svoja življenja končalo v nemških koncentracijskih taboriščih. Res je, Judje so takrat trpeli, zgodila se jim je huda krivica in tragedija, pa vendar, ali to opravičuje njihova sedanja dejanja?
Po koncu druge svetovne vojne se je mednarodna skupnost zavezala, da bo storila vse, da se taki zločini ne bodo ponovili. Vendar so se in se še vedno ponavljajo, najbolj žalostno pa je, da so zdaj oči svetovne javnosti usmerjene ravno v judovsko državo Izrael.
Do vnovične eskalacije nasilja med Izraelci in Palestinci je prišlo po ugrabitvi in usmrtitvi treh izraelskih najstnikov meseca junija. Izrael je takrat za to okrutno dejanje obtožil skrajno palestinsko gibanje Hamas, ki je pred leti zmagalo na demokratičnih volitvah v Gazi. A izraelska vlada ni predložila enega samega dokaza, s katerim bi lahko prepričala mednarodno skupnost, da za smrtjo treh najstnikov stoji ravno Hamas. Še več, pred dnevi je v javnost pricurljal zvočni posnetek, ki je dodobra očrnil ugled Izraela. Na njem je mogoče slišati, kako so trije mladeniči poklicali policijo, v ozadju pa se sliši glas osebe, ki je v tekoči hebrejščini zakričala: »Vsi glave dol, takoj!« Izraelska vlada je za posnetek vedela, a ga namenoma ni posredovala javnosti in je tako nadaljevala medijsko vojno.
Tako so smrt mladeničev izkoristili za nov obračun z že tako obubožanimi Palestinci v Gazi. Na območju Gaze, ki se razprostira na pičlih 360 kvadratnih kilometrih, trenutno živi okoli 1,5 milijona ljudi, večina teh so palestinski begunci, ki so se v Gazo zatekli med izraelskimi okupacijami palestinskih ozemelj. Ljudje nad tem območju že skoraj deset let živijo v izolaciji, Gazo nekateri celo omenjajo kot največji geto na svetu, kjer ljudje živijo v nevzdržnih razmerah. In te razmere so se od začetka izraelske ofenzive samo še poslabšale, opozarjajo Združeni narodi.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Od začetka izraelske ofenzive je tako umrlo že več kot 800 ljudi, odvrženih je bilo več kot 400 ton eksploziva. Nad Gazo se dviga vzpetina, na kateri se je vsak večer zbiralo več sto Izraelcev, ki so z nasmeškom na obrazu spremljali bombardiranje Gaze. Mednarodno javnost je ob posnetkih ponosnih Izraelcev in njihovih rasističnih komentarjih spreletel gnev in izraelska vojska zdaj onemogoča dostop civilistom na to območje. Samo v četrtek je umrlo 15 ljudi, ko je izraelska granata zadela šolo v upravljanju ZN v Bejt Hanunu, kamor so se zatekli palestinski begunci, ki so morali zaradi izraelske ofenzive zapustiti domove. To je že četrtič v nekaj dneh, da je bila tarča izraelskega napada ustanova ZN. In mednarodna skupnost le nemo opazuje, evropske države molčijo, prav tako ZDA, ki so medtem sprostile novih 270 milijonov dolarjev za oboroževanje Izraela, skupno pa so lani Izraelu namenile kar tri milijarde dolarjev.
Izrael svojo tokratno ofenzivo opravičuje z argumentom, da si želi s tem le zavarovati svoje ozemlje in državljane ter uničiti podzemne rove med Gazo in Izraelom, ki jih uporablja Hamas. Prav tako je izraelska vojska sporočila, da je za bombardiranje šole, ki je pod upravo ZN, kriv Hamas, ki po njenih trditvah uporablja civilno infrastrukturo in oznake mednarodnih organizacij za človeški ščit.
Včeraj sta bila obenem na Zahodnem bregu v protestih proti izraelski ofenzivi v Gazi ubita najmanj dva Palestinca. A protesti ne bodo pomagali. Nujna je močna obsodba izraelskih napadov s strani mednarodne skupnosti, poudarjajo zagovorniki premirja. Sicer bodo še naprej umirali nedolžni ljudje, matere in otroci.