Ta zelo redko videna vrsta divjih psov je izjemno boječa in se iz previdnosti vselej raje ogne človeškega stika, kar je čisto drugačno obnašanje, kot smo ga vajeni pri domači psih. Pri skrivanju jim pomaga tudi njihova varovalna temna barva.
Med sprehodom po amazonskem deževnem gozdu, boste lažje opazili jaguarja, kot pa kratko uhatega psa. Ti divji psi, v velikosti lisice, živijo zgolj na območju Amazonije.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Zaradi njihove zadržane narave je marsikaj o njihovem vedenju še vedno skrivnost. Glavna raziskovalka te vrste psov na univerzi Duke, veterinarka in ekologinja, Renata Leite Pitman, je v 14 letih opazovanja uspela ujeti zgolj pet živali in jim nadeti sledilne ovratnice.
Če se je v vas porodila raziskovalna žilica, naj vam namignemo, da je najboljše območje, kjer bi se jih dalo zaslediti, Tambopata ali Los Amigos (blizu Manu nacionalnega parka).
Pri nakupu letalske vozovnice pa le pohitite in ne odlašajte predolgo, saj divjim amazonskim psom grozi izumrtje zaradi krčenja njihovega naravnega teritorija, kot tudi zaradi prisotnosti domačega psa, ki nosi nevarne viruse.