Svet

Ameriški vojak Bergdahl spet v ZDA

STA/J.P.
13. 6. 2014, 12.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Ameriški vojak Bowe Bergdahl, ki so ga talibani v Afganistanu po petih letih v ujetništvu 31. maja izpustili v zameno za svojih pet vodij, se je danes vrnil v domovino. Kot je sporočilo ameriško obrambno ministrstvo, je Bergdahl z vojaškim letalom prispel iz Nemčije v San Antonio, kjer se bo zdravil v tamkajšnji vojaški bolnišnici.

28-letni Bergdahl se je po izpustitvi najprej zdravil v ameriškem letalskem oporišču Bagram severno od prestolnice Kabul, nato pa so ga prepeljali v ameriško vojaško bolnišnico v nemškem Landstuhlu, kjer se zdravi večina ameriških vojakov, ranjenih v Afganistanu.

Po več kot enem tednu v Nemčiji bo zdaj zdravljenje in proces ponovne vključitve v družbo nadaljeval v vojaškem kompleksu v Teksasu. Pentagon poudarja, da za zdravljenje v Teksasu ni časovne omejitve.

Po navedbah Pentagona se Bergdahlovo zdravstveno stanje po izpustitvi iz ujetništva izboljšuje, vendar pa pred javnost najverjetneje ne bo stopil niti med zdravljenjem v Teksasu.

Po več kot enem tednu v Nemčiji bo zdaj zdravljenje in proces ponovne vključitve v družbo nadaljeval v vojaškem kompleksu v Teksasu. Pentagon poudarja, da za zdravljenje v Teksasu ni časovne omejitve.

Medije sicer zelo zanimajo njegova pojasnila. Pripadniki njegove enote namreč trdijo, da so Bergdahla talibani zajeli, potem ko je zapustil svoj položaj v oporišču na vzhodu Afganistana.

V sredo in četrtek pa so na dan prišla Bergdahlova pisma iz leta 2009, ki kažejo, da ni zaupal svojim poveljnikom. "Smo skoraj brez vodstva," je tako omenil v pismu svoji družini iz ujetništva. Če bo vojska ugotovila, da je krivo ravnal, bi ga v domovini lahko čakali disciplinski ukrepi.

Izmenjava pred petimi leti ugrabljenega Bergdahla za pet talibanov, ki jo je pomagal izpogajati Katar, je v ZDA sprožila val kritik. Nekateri ameriški politiki so jezno izražali bojazen, da bi se peterica lahko vrnila na bojišče v Afganistan in tako ogrozila Američane v tujini.

Dogovor sicer predvideva, da morajo talibanski voditelji najmanj leto dni ostati v Katarju. Zaradi izmenjave so bili jezni tudi v Afganistanu, predvsem v delih, ki nasprotujejo talibanom.