Svet

V BiH niti ene sežigalnice, kjer bi uničili poginule živali

STA/N.J.
22. 5. 2014, 22.34
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Evropska komisarka za humanitarno pomoč in krizno odzivanje Kristalina Georgieva je danes ocenila razmere v Bosni in Hercegovini po poplavah, napovedala pa je tudi nadaljevanje pomoči EU, da bi se država lažje spopadla s posledicami vodne ujme.

Reuters, slovenskavojska.si

"Naše ekipe za ocenitev stanja so na terenu, da bi ugotovile, kakšna pomoč je najbolj potrebna," je Georgieva dejala ob koncu dvodnevnega obiska v BiH, v okviru katerega je tudi obiskala nekatera območja, ki so jih poplave najbolj prizadele.

Komisarka je poudarila, da se je EU nemudoma odzvala na prošnjo BiH za pomoč, v odzivu pa je sodelovalo 16 držav članic. Dodala je, da se država postopno prebija iz prve in najbolj kritične faze reševanja življenj in lastnine, v naslednjih tednih pa bo sledilo odstranjevanje vode na najbolj ogroženih območjih. Del napora pa mora po besedah komisarke biti usmerjen v krepitev poškodovanega nasipa na Savi, da se prepreči nadaljnje poplave.

Po tem pa bi morala slediti naslednja faza pomoči, ki bi zajemala obnovo, pri tem pa bo EU sodelovala z drugimi organizacijami, kot je Svetovna banka. Georgieva pa ni želela natančno povedati, na kolikšno finančno podporo iz skladov EU lahko BiH računa, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Je pa poudarila, da so ob dobavi humanitarne pomoči sedaj med večjimi problemi tudi veliko poginulih živali, ki onesnažujejo vodo, mešanje vode iz vodovoda z okuženo vodo in pojav velikega števila komarjev. Po besedah komisarke zato obstaja veliko tveganje za zdravje ljudi.

V državi ni niti ene večje sežigalnice, kjer bi lahko uničili živalsko mrhovino

Predstavniki veteranske zbornice Federacije BiH in veterinarske fakultete v Sarajevu pa so danes opozorili, da v državi ni niti ene večje sežigalnice, kjer bi lahko uničili živalsko mrhovino. Civilna zaščita ima dve manjši sežigalnici, ki pa nista kos nalogi, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.

Medtem ko se BiH še naprej spopada s poplavami, pa se predsednik srbske entitete, Republike srbske, kjer je nekaj najbolj prizadetih mest, Milorad Dodik mudi na tridnevnem obisku v Rusiji. V Sankt Peterburgu se udeležuje gospodarskega foruma, kjer se pogovarja o gradnji plinovoda Južni tok. V Rusiji je poudaril, da Republika srbska vztraja pri priključitvi na Južni tok, čeprav v BiH še ni dokončnega soglasja o tem. O pomoči ob poplavah se bo pogovarjal v petek z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, je dejal.

Medtem se je izrazu solidarnosti z BiH, Srbijo in Hrvaško, ki so jih prizadele poplave, pridružil tudi Iran. Iranski predsednik Hasan Rohani je predsednikom teh treh držav poslal sporočilo solidarnosti. Rohani je še dodal, da je Iran pripravljen tudi poslati pomoč.