Svet

Švicarji enoni glede minimalne plače okoli 3300 evrov

STA/N.J.
18. 5. 2014, 15.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Švicarji so na današnjem referendumu z veliko večino zavrnili uvedbo zakonsko določene minimalne plače, ki bi vsakemu delavcu zagotavljala plačilo približno 18 evrov na uro. Glede na izide vzporednega glasovanja, ki jih je objavila švicarska televizija SRF, je uvedbo najvišje minimalne plače na svetu zavrnilo 77 odstotkov volivcev.

en.wikipedia.org

Pobudo za uvedbo zakonsko določene minimalne plače v višini približno 3300 evrov mesečno, ki naj bi jo celo zapisali v švicarsko ustavo, je vložila civilna iniciativa. Minimalno plačo bi bilo sicer treba redno usklajevati z rastjo plač in cen. Kritiki opozarjajo, da bi uvedba minimalne plače, zlasti v tej višini, v tem trenutku močno škodovala položaju Švice na svetovnem trgu in bi uničila delovna mesta. Sindikati in levi politiki nasprotno menijo, da si bogata Švica lahko privošči takšno minimalno plačo, z nižjo pa delavci že ne bi mogli več dostojno živeti.

Okoli pet milijonov volilnih upravičencev v Švici je sicer danes na referendumu odločalo o še treh vprašanjih - nakupu lovskih letal gripen, možnosti dosmrtne prepovedi dela z mladimi za pedofile ter krepitvi primarnega zdravstva.

Glede letal še ni jasno

Kot poročajo tuje tiskovne agencije, še ni čisto jasno, kako so Švicarji odločili glede nabave lovskih letal, ki naj bi bila nujna, če želi Švica še naprej zagotavljati svoje obrambne sposobnosti. Glede na izide vzporednega glasovanja je 51 odstotkov udeležencev referenduma glasovalo proti, a analitiki opozarjajo, da se rezultati lahko še spremenijo.

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Oblasti so se odločile za nakup 22 lovskih letal švedskega proizvajalca Gripen v vrednosti 2,6 milijarde evrov, ki pa se zaenkrat še vedno nahajajo v proizvodnji podjetja Saab. Nasprotniki nakupa so zbrali več kot 50.000 podpisov pod stališče, da nevtralna dežela, kot je Švica, tovrstnega zračnega orožja ne potrebuje.

Dosmrtna prepoved dela z mladimi za pedofile

V skladu s pričakovanji pa je zadostno podporo dobila pobuda za dosmrtno prepoved dela z mladimi za pedofile, ki jo bodo zapisali v ustavo. Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa je za pobudo glede na izide vzporednega glasovanja glasovalo 63 odstotkov volivcev. Š

Zdravstvo na bolje

Švicarji so podprli tudi krepitev primarnega zdravstva oz. ustrezno, vsem dostopno, strokovno celovito in visoko kakovostno primarno zdravstveno oskrbo za prebivalstvo s strani usposobljenih zdravnikov in specialistov.