Pred izbruhom globalne krize leta 2007 je skupni dolg vseh držav in podjetij znašal "le" 70 bilijonov dolarjev.
Raven državnih dolgov je junija lani po podatkih Bis znašala 43 bilijonov dolarjev, kar je približno 80 odstotkov več kot sredi leta 2007. V teh letih so se podobno zadolževala tudi podjetja.
Države in podjetja so po izbruhu krize začela z množičnim izdajanjem obveznic. Glavni razlog za večje zadolževanje pa so bili predvsem vladni ukrepi za spodbujanje gospodarske rasti in reševanje bank, ocenjujejo pri Bis, krovni mednarodni organizaciji 60 centralnih bank.
V primerjavi s prejšnjimi leti imajo sedaj večino obveznic v rokah domači upniki, kar po ocenah Bis nakazuje na to, da se je po izbruhu krize mednarodna finančna integracija zaustavila. Čezmejno zaupanje med finančnimi ustanovami je vedno šibkejše, kar pomeni, da je tudi vse manj čezmejnega kreditiranja, še pišejo pri Bis.
Globalni dolg narasel na 100 bilijonov dolarjev
Odkar je svet zajela finančna in gospodarska kriza, je svetovni dolg po podatkih Banke za mednarodne poravnave (Bis) drastično narasel. Sredi lanskega leta so tako neporavnani dolgovi na svetovni ravni znašali približno 100 bilijonov ameriških dolarjev, so pri banki zapisali v danes objavljenem četrtletnem poročilu.