V Ukrajini danes obeležujejo 200. obletnico rojstva pesnika Tarasa Ševčenka, ki je zasnoval moderno ukrajinščino in idejo o Ukrajini kot državi. Njemu v čast so pripravili patriotske shode v Kijevu, v znak nasprotovanja politiki Rusije pa tudi v krimskih mestih Sevastopol in Simferopol.
Ravno v Sevastopolu so se ob tem spopadle prokijevske in promoskovske skupine. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je približno 100 proruskih protestnikov napadlo okrog 20 ljudi, ki so varovali proukrajinski shod, na katerem je sodelovalo okrog 200 ljudi.
Protiruski shodi so znak nasprotovanja odločitvi krimske regionalne, Moskvi naklonjene vlade, da 16. marca izvede referendum o odcepitvi od Ukrajine in priključitvi Rusiji. Ker na Krimu živi pretežno rusko govoreče prebivalstvo, obstaja velika možnost uspeha referenduma.
A ukrajinski premier Arsenij Jacenjuk je danes na shodu v spomin Ševčenku v Kijevu obljubil, da Ukrajina Rusiji ne bo odstopila niti delčka svojega ozemlja.
Tudi v mestu Doneck na vzhodu Ukrajine, kjer je podpora odstavljenemu predsedniku Viktorju Janukoviču in Rusiji velika, se bojijo spopadov med podporniki začasne vlade v Kijevu, ki načrtujejo shod v spomin Ševčenka, ter proruskimi protestniki, ki so napovedali svoj shod, piše AFP.
Medtem naj bi Rusija na Krim, kjer ima strateško pomembno pomorsko bazo, še naprej pošiljala svoje vojake. Ukrajinska mejna straža je namreč v soboto sporočila, da naj bi v roku enega dneva prek kopnega in morja na Krim prispelo okrog 60 ruskih vojaških tovornjakov.
Po pisanju nemškega tednika Spiegel, ki se sklicuje na varnostne strokovnjake držav zveze Nato, naj bi Rusija po izbruhu krimske krize na polotok poslala že najmanj 2000 dodatnih vojakov. A ocene gredo tudi višje in Moskva je morebiti na Krim poslala skupno 6000 dodatnih vojakov.
Po navedbah generala ukrajinske mejne straže Mikola Kovila je na Krimu trenutno 30.000 ruskih vojakov, kar je 5000 več, kot dovoljuje dogovor med Rusijo in Ukrajino o ruski pomorski bazi.
Vodja prozahodne stranke Udar Vitalij Kličko je danes zahteval zaprtje meje med Ukrajino in Rusijo ter zaprtje ukrajinskega zračnega prostora. Po njegovih besedah morajo na Krimu preprečiti, da "provokatorji iz Rusije nadaljujejo s svojo agresijo".
Vedno močnejše nagibanje Krima k Rusiji novi prozahodni vladi v Kijevu ni po godu, zato je tamkajšnjemu vodstvu blokirala bančne račune. Tako avtonomna regija ne more več opravljati tekočih poslov, je danes povedal podpredsednik krimske vlade Rustam Temirgalijev. Zato so se obrnili na Rusijo, da bi račune odprli pri ruskih bankah. Po besedah Temirgalijeva bo Krim uvedel ruski rubelj, če bo referendum uspel.
V Ukrajini spopadi med nasprotujočimi si protestniki
Več tisoč ljudi se je danes po Ukrajini odpravilo na ulice, da bi se udeležili tako proruskih kot tudi protiruskih protestov, ki jih je sprožil spor med Ukrajino in Rusijo glede polotoka Krim. Na polotoku je že prišlo do prvih spopadov med nasprotnima taboroma.