Svet

Kriminalcem bodo zasegli premoženje

STA/Ž.K.
25. 2. 2014, 18.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Evropski parlament je danes glasoval za evropska pravila, ki bodo državam članicam omogočala lažje sledenje, zamrznitev, upravljanje in zaplembo premoženja storilcev kaznivih dejanj. Trenutno se v kazenskih postopkih zaseže ali zamrzne le en odstotek prihodkov iz kaznivih dejanj, kot so nezakonita trgovina z drogami, ljudmi in orožjem.

Reuters

Osnutek zakonodaje, ki je neuradno že usklajen z vladami držav članic, je del širše strategije EU za boj proti goljufijam in korupciji.

Nova pravila naj bi nacionalnim organom omogočila hitrejše odkrivanje, sledenje, zamrznitev in dosledno zaplembo premoženja storilcev kaznivih dejanj, kot so gotovina na bančnih računih, nepremičnine, vozila, živali, umetnine, podjetja ali delnice podjetij in zbirateljski predmeti.

"To bo policiji olajšalo, da udari organiziran kriminal tam, kjer ga najbolj boli - tako da bo šla za njihovimi dobički," je danes potrjena pravila komentirala evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström.

"Naša prioriteta mora biti slediti denarju čez meje in zaseči dobičke kriminalcev. Samo v tem primeru lahko upamo, da bomo zmanjšali hujša kazniva dejanja. Pošiljanje zločincev v zapor in obenem puščanje umazanega denarja v obtoku je nesprejemljivo," pa je dejala poročevalka Monica Luisa Macovei.

Nova pravila bodo sicer od držav članic zahtevala, da omogočijo zasego premoženja kriminalcev, potem ko bodo ti pravnomočno obsojeni. Oblastem bodo tudi omogočila, da zasežejo nezakonito pridobljeno premoženje po sojenju v odsotnosti, v primerih ko je osumljenec ali obtoženec bolan ali na begu.

Za razliko od obstoječih ukrepov bodo nova pravila omogočila tudi zasego premoženja, pridobljenega s kaznivimi dejanji, kot so aktivna ali pasivna korupcija v zasebnem sektorju in javnem sektorju, vključno z institucijami EU, sodelovanje v zločinskih organizacijah, otroška pornografija ali kibernetski kriminal.

Zaseg od tretje osebe bo mogoč, če bo jasno, da je ta oseba vedela ali bi vsaj morala vedeti, da je bilo premoženje nanjo preneseno z namenom izogniti se zasegi - ker ga je na primer nekdo nanjo prenesel zastonj ali v zameno za veliko nižjo vrednost od tržne.

Obenem danes potrjena resolucija tudi države poziva, naj razmislijo o tem, da bi zaseženo premoženje uporabile za javno dobro ali v določene socialne namene.

Sedaj mora direktivo formalno potrditi še Svet, nato pa bodo imele države 30 mesecev časa, da jo prenesejo v nacionalne zakonodaje. Čeprav zakonodaja EU načeloma velja za vse države članice, pa so si nekatere na določenih področjih izpogajale možnost t.i. opt-outa oziroma izvzetja. V primeru tokratne direktive bosta to izkoristili Velika Britanija in Danska.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?