Svet

Kriminalcem bodo zasegli premoženje

STA/Ž.K.
25. 2. 2014, 18.05
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Evropski parlament je danes glasoval za evropska pravila, ki bodo državam članicam omogočala lažje sledenje, zamrznitev, upravljanje in zaplembo premoženja storilcev kaznivih dejanj. Trenutno se v kazenskih postopkih zaseže ali zamrzne le en odstotek prihodkov iz kaznivih dejanj, kot so nezakonita trgovina z drogami, ljudmi in orožjem.

Reuters

Osnutek zakonodaje, ki je neuradno že usklajen z vladami držav članic, je del širše strategije EU za boj proti goljufijam in korupciji.

Nova pravila naj bi nacionalnim organom omogočila hitrejše odkrivanje, sledenje, zamrznitev in dosledno zaplembo premoženja storilcev kaznivih dejanj, kot so gotovina na bančnih računih, nepremičnine, vozila, živali, umetnine, podjetja ali delnice podjetij in zbirateljski predmeti.

"To bo policiji olajšalo, da udari organiziran kriminal tam, kjer ga najbolj boli - tako da bo šla za njihovimi dobički," je danes potrjena pravila komentirala evropska komisarka za notranje zadeve Cecilia Malmström.

"Naša prioriteta mora biti slediti denarju čez meje in zaseči dobičke kriminalcev. Samo v tem primeru lahko upamo, da bomo zmanjšali hujša kazniva dejanja. Pošiljanje zločincev v zapor in obenem puščanje umazanega denarja v obtoku je nesprejemljivo," pa je dejala poročevalka Monica Luisa Macovei.

Nova pravila bodo sicer od držav članic zahtevala, da omogočijo zasego premoženja kriminalcev, potem ko bodo ti pravnomočno obsojeni. Oblastem bodo tudi omogočila, da zasežejo nezakonito pridobljeno premoženje po sojenju v odsotnosti, v primerih ko je osumljenec ali obtoženec bolan ali na begu.

Za razliko od obstoječih ukrepov bodo nova pravila omogočila tudi zasego premoženja, pridobljenega s kaznivimi dejanji, kot so aktivna ali pasivna korupcija v zasebnem sektorju in javnem sektorju, vključno z institucijami EU, sodelovanje v zločinskih organizacijah, otroška pornografija ali kibernetski kriminal.

Zaseg od tretje osebe bo mogoč, če bo jasno, da je ta oseba vedela ali bi vsaj morala vedeti, da je bilo premoženje nanjo preneseno z namenom izogniti se zasegi - ker ga je na primer nekdo nanjo prenesel zastonj ali v zameno za veliko nižjo vrednost od tržne.

Obenem danes potrjena resolucija tudi države poziva, naj razmislijo o tem, da bi zaseženo premoženje uporabile za javno dobro ali v določene socialne namene.

Sedaj mora direktivo formalno potrditi še Svet, nato pa bodo imele države 30 mesecev časa, da jo prenesejo v nacionalne zakonodaje. Čeprav zakonodaja EU načeloma velja za vse države članice, pa so si nekatere na določenih področjih izpogajale možnost t.i. opt-outa oziroma izvzetja. V primeru tokratne direktive bosta to izkoristili Velika Britanija in Danska.

Estrada

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

lady gaga gucci-gucci
Soočila se je na drugačen način

Lady Gaga spregovorila o govoricah z začetka svoje kariere, da je moški

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste