Svet

Srečanje 20 najmočnejših svetovnih gospodarstev v znamenju prepirov

STA/mv
22. 2. 2014, 17.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Spričo zaostrovanja ameriške denarne politike in s tem povezanega pritiska na nacionalne valute se je že ob začetku današnjega srečanja predstavnikov 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) v Sydneyju razvnela žgoča razprava, ki je razdvojila razvite in hitro rastoče države.

reuters

ZDA spričo izboljševanja gospodarske slike postopno umikajo ukrepe za povečevanje količine denarja v obtoku, s čimer pa niso zadovoljne hitro rastoče države. Obilje dolarjev na trgu je namreč v zadnjih letih spodbudilo selitev kapitala v te države, kjer so donosi na kapital višji. 


Na srečanju, ki se ga udeležujejo finančni ministri in guvernerji centralnih bank skupine G20, bodo skušali do nedelje najti skupen dogovor glede tega žgočega vprašanja. Svetovno gospodarstvo se po besedah avstralskega finančnega ministra Joeja Hockeyja sooča s številnimi izzivi. Hockey vseeno upa, da bodo na srečanju ta konec tedna uspeli oblikovati trden okvir za rast svetovnega gospodarstva v prihodnjih petih letih, poroča nemška tiskovna agencija dpa. V osnutku sklepne izjave, ki naj bi jo sprejeli ob koncu srečanja v Sydneyju, povzema pa ga tiskovna agencija Bloomberg, je izražena potreba po normalizaciji politike poceni denarja. Ali bodo hitro rastoče države v to privolile, za zdaj ostaja neznanka. Guverner indijske centralne banke Raghuram Rajan je že pred srečanjem kritiziral politiko razvitih držav, ki koristi samo njim samim. Napovedi o zvišanju obresti v ZDA so po njegovem povzročile množični odliv kapitala. Finančni ministri nekaterih hitro rastočih držav, med njimi iz Brazilije, Mehike in Južnoafriške republike, se srečanja v Sydneyju sploh niso udeležili, še navaja dpa.

Vsaka država mora poskrbeti za reforme in stabilnost

Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je v pogovoru za ameriško televizijo CNBC menil, da mora vsaka država doma poskrbeti za reforme in stabilnost. Kot primer je navedel Indijo, ki da ima po njegovem dovolj drugih problemov, ki niso povezani z denarno politiko države. V nedeljo naj bi se vodilni finančniki G20 posvetili tudi drugi pomembni temi in sicer globalnemu sodelovanju v boju proti davčni utajam in različnim strategijam multinacionalnih podjetij, da se izognejo plačevanju davkov v državah, kjer delujejo. Na zahtevo G20 se je tega problema lotila Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?