"Zaskrbljen sem ob pogojih, v katerih so potekale evakuacije, in ob številu ljudi, ki ostajajo ujeti in brez pomoči med frontnimi linijami po vsej Siriji," je v danes objavljeni izjavi zapisal Maurer. Kot je opozoril, so humanitarni delavci v Homsu minuli teden delali v "ekstremno zahtevnem varnostnem okolju". Nobena od strani v konfliktu namreč ni zares spoštovala osnovnih načel humanitarnega prava, njegove besede navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Humanitarno operacijo v Homsu, ki jo je minuli teden ob podpori Združenih narodov vodil sirski Rdeči polmesec, sicer hvalijo kot velik uspeh. Z območij, ki so pod nadzorom upornikov in jih zato že 600 dni skupaj oblegajo sirske režimske sile, so namreč uspeli evakuirati 1400 civilistov ter tistim, ki ostajajo ujeti, dostaviti vsaj nekaj pomoči. A s težavo izpogajana prekinitev ognja, ki naj bi omogočila pomoč, je bila vmes večkrat kršena in tarča napadov so bili tudi humanitarni delavci.
Število življenj, ki jih je od marca 2011 terjal krvavi konflikt v Siriji, je medtem preseglo 140.000, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Kot kažejo podatki Sirskega observatorija za človekove pravice je bilo namreč ubitih že najmanj 140.041 ljudi, od tega 71.141 civilistov. Med žrtvami je tudi 7626 otrok.
V Siriji več kot 140.000 ubitih; ICRC po operaciji v Homsu ogorčen
Prvi mož Mednarodnega odbora Rdečega križa (ICRC) Peter Maurer je danes posvaril pred kaosom, ki spremlja evakuacijo civilistov iz obleganega sirskega mesta Homs. Vojskujoče se strani je pozval, naj spoštujeta vsaj osnovna načela humanitarnega prava. Število ubitih v že skoraj triletni vojni v Siriji je medtem preseglo 140.000.