Svet

Grozljivi dokazi o policijskem mučenju pricurljali v javnost

N.J.
21. 1. 2014, 13.20
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Policijski fotograf je v Siriji posnel približno 55.000 fotografij, s katerih je razvidno, kako so oblasti mučile domnevno več tisoč ljudi. Fotografije so dokaz, da človeška krutost nima meja … Bodo Basharju al-Assadu uspeli dokazati vojne zločine?

CNN/Zajem zaslonske slike

Skupina nekdanjih tožilcev za vojne zločine in forenzikov je objavila fotografije okrutnih zločinov, ki so jih nad približno 11 tisoč ljudmi izvajale sirijske oblasti pod vodstvom Basharja al-Assada. Gre za fotografije vidno mučenih in popolnoma izstradanih trupel, je v ekskluzivnem pogovoru s preiskovalci za CNN poročala reporterka Amanpour.

Fotografije kot dokaz

31 strani dolgo poročilo temelji predvsem na materialih, ki jih je skupini posredoval domnevni policijski fotograf iz Sirije, ki se je predstavil kot Cezar. Kot naj bi dejal, je bila njegova naloga fotografirati trupla kot dokaz, da je bila naloga izvedena in da je smrt potrjena. Tožilstvo in forenziki so prepričani, da gre za »jasen dokaz o zločinih države«. Družinam umrlih naj bi sporočali, da so njihovi bližnji umrli za posledicami srčnega zastoja, dihalnih težav in podobnih vzrokov.

CNN/Zajem zaslonske slike

Žrtve so bile popolnoma izstradane

Grozljiva mučenja

Fotograf, ki je objavil fotografije, ki močno spominjajo na zločine iz časa holokavsta, je še dejal, da so bile žrtve v glavnem mladi moški, stari med 20 in 40 let, na truplih katerih pa so jasno vidne sledi krutega mučenja in stradanja. Nekatere sledi kažejo na smrt z dušenjem oziroma s pomočjo elektrike. »Ne gre za osebe, ki so bile pač vitke. Ljudi so popolnoma izstradali,« je Amanpurjevi dejal Dr. Stuart Hamilton, patolog. Cezar naj bi predložil 26.948 fotografij, tako da naj bi jih bilo do sedaj zbranih okoli 55 tisoč. Do sedaj so temeljito analizirali domnevno 835 fotografij.

CNN/Zajem zaslonske slike

Skupaj so zbrali že okoli 55.000 fotografij

CNN poroča, da avtentičnosti fotografij zaenkrat ne morejo potrditi, in da se pri poročanju nanašajo zgolj na dejstva, ki so jih navedli v ekipi, ki preiskuje primere, v kateri so mednarodni kriminalistični preiskovalci, tožilstvo, strokovnjaki iz področja forenzike in patologije, antropologije ter s področja digitalne fotografije.

Bodo uspeli na sodišču?

Sirija ni članica mednarodnega sodišča za vojne zločine. Zato je edina pot predložitev poročila Varnostnemu svetu OZN. Poročilo bodo preiskovalci zato menda tudi uradno predložili Združenim narodom, vladam in organizacijam za zaščito človekovih pravic. S tem skušajo dokazati, da je bil Bashar al-Assad vojni zločinec, za kar so prepričani, da mu bodo tudi sodili. »Vse, kar lahko naredimo, je, da damo v pištolo naboj,« je povedal Desmond de Silva, nekdanji vodja tožilstva na posebnem sodišču za Sierro Leone, ki sodeluje pri preiskavi. »Na drugih je, ali bodo pritisnili petelina ali ne.«

CNN/Zajem zaslonske slike

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu