"Tunizija je svobodna, neodvisna in suverena država. Islam je njena vera, arabščina je njen jezik, država pa je republika. Na ta člen ni moč vložiti amandmaja," se glasi prvi člen nove ustave.
Poslanci so tako sprejeli člen, o katerem sta se po pogajanjih zedinili islamistična stranka Ennahda in sekularna opozicija. Za člen je glasovalo 146 od 149 poslancev.
Poslanci so zavrnili dva amandmaja. Prvi je predlagal, da je osnovni vir prava islam, drugi pa je kot glavni pravni vir predlagal koran.
Eden od zagovornikov zapisa islama kot pravnega vira v ustavo je dejal, da bi to pomenilo "duhovno potrditev vseh pravic in svoboščin." Na drugi strani so v sekularni opoziciji vztrajali, da bi bil tak člen v nasprotju s sodobnimi časi.
Sprejetje nove ustave predstavlja pomemben mejnik v demokratizaciji države, kjer se je leta 2011 začela t. i. arabska pomlad.
Parlament je dolgo pričakovano glasovanje o novi ustavi začel v petek, poznavalci pa menijo, da je le malo možnosti, da bi ustavo sprejeli do roka, ki se izteče 14. januarja. To je datum, ko je pred tremi leti strmoglavljeni tunizijski diktator Ben Ali z družino odšel v Savdsko Arabijo.
Tunizijski poslanci prižgali zeleno luč prvemu členu nove ustave
Tunizijski parlament je danes sprejel prvi člen nove tunizijske vlade. V njem je zapisano, da je Tunizija republika in da v njej velja islamska vera, so pa poslanci zavrnili amandma, ki je predlagal, da bi bil koran glavni pravni vir, poroča francoska tiskovna agencija AFP.