V sredo sta naprej zaradi domnevne vpletenosti svojih sinov v obsežno korupcijsko afero odstopila vplivna člana islamsko-konservativne turške vlade, gospodarski minister Zafer Caglayan ter notranji minister Muammer Güler.
Nato je čez nekaj ur odstopil še tretji minister, minister za okolje Erdogan Bayraktar, ki je odstopil tudi s poslanskega položaja. Za turško zasebno televizijo NTV je še menil, da bi moral odstopiti tudi premier Erdogan in poudaril, da mu v korupcijski preiskavi nimajo kaj očitati.
Erdoganov odstop je v sredo v Carigradu zahtevalo tudi okoli 5000 protestnikov, ki jih je policija po manjših spopadih razgnala s solzivcem. O protestih so poročali tudi iz Ankare in Izmira, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Turški premier je nato sporočil, da je poleg omenjenih štirih ministrov zamenjal še ministra za pravosodje, promet, družino, šport in industrijo ter enega od štirih podpredsednikov vlade, še navaja AFP. Z oblikovanjem "vojnega kabineta", kot je spremembo v ministrskih vrstah označila opozicija, želi sicer Erdogan preprečiti politično krizo v državi, navaja avstrijska tiskovna agencija APA.
Po navedbah APA je Erdogan za notranjega ministra imenoval svojega državnega sekretarja Efkana Alaja. Ta naj bi imel vodilno vlogo pri spremembah v vrhu policije po začetku protikorupcijske preiskave, pomembno vlogo pa naj bi igral tudi pri nasilni obravnavi protestnikov v carigrajskem parku Gezi.
Do razkritja korupcijske afere je prišlo 17. decembra, ko je policija pridržala več deset ljudi, gre pa sicer za največji korupcijski škandal, povezan s sodelavci premiera Erdogana, ki je na oblasti od leta 2002.
Erdogan se je na razkritja ostro odzval in ocenil, da gre za napad na njegovo vlado. Namesto podpore boju proti korupciji je odstavil številne vodilne policiste. Skupno naj bi jih po poročanju do premiera kritičnega časnika Zaman zaradi "zlorabe položaja" odstavili že več kot 500, med njimi tudi načelnika policije v Carigradu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
V ozadju afere naj bi sicer stal spor med Erdoganom in njegovim nekdanjim zaveznikom Fethullahom Gulenom. Vplivni islamski klerik, ki živi v izgnanstvu v ZDA, ima namreč še vedno precejšen vpliv v turški policiji, tajnih službah in sodstvu.
Po poročanju turških medijev naj bi bil naslednja tarča protikorupcijske preiskave Erdoganov sin Bilal. Tožilci naj bi namreč pritiskali na policijo, da razišče razpis enega od okrožij Carigrada, ki ga je dobila s premierovim sinom povezana nevladna organizacija. Župan tega okrožja, sicer član premierove Stranke za pravičnost in razvoj (AKP), je že obtožen korupcije.
Turški tožilec Muammer Akkas pa je danes sporočil, da so mu onemogočili razširitev preiskave korupcije. "Javnost in vsi moji kolegi morajo vedeti, da so mi kot javnemu tožilcu preprečili preiskavo," je zapisal v izjavi.
Erdogan zamenjal deset ministrov
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je včeraj obelodanil veliko rekonstrukcijo vlade, potem ko so pred tem zaradi korupcijske afere odstopili trije ministri. Erdogan je zamenjal deset od 26 ministrov, med njimi tudi ministra za evropske zadeve Egemena Bagisa, edinega od štirih ministrov, osumljenih korupcije, ki ni odstopil sam.