Svet

''Vlada brezciljno tava; ni čudno, da mornarji zapuščajo ladjo''

STA / S.R.
27. 11. 2013, 07.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Prvak največje opozicijske stranke SDS in nekdanji premier Janez Janša se je v pogovoru za STA med drugim odzval tudi na nedavna odstopa dveh ministrov vlade Alenke Bratušek. Prepričan je, da vlada od samega začetka nima jasnega koncepta in brezciljno tava, "zato ni čudno, da mornarji zapuščajo ladjo".

Kot je dejal, se vlada spopada s težavami iz tedna v teden, od seje do seje. K uresničevanju zahtevnih ukrepov je treba pristopiti sistematično, načrtno, ne pa tako, da "danes nekaj skleneš in je jutri narejeno". Zato po njegovem mnenju tudi ni "nič od silnih obljub, ki so bile dane". Ni tujih in zagona domačih investicij, gospodarstvo ne cveti.

"Najboljši komentar dogajanja sem zasledil na Twitterju, ko je nekdo ob odstopu ministra za zdravje Tomaža Gantarja napisal: 'že drugi protikrizni ukrep ... še enajst pa bomo iz krize'. Glede na stanje, v katerem smo, se mi zdi, da je ta ugotovitev zelo blizu resnice. Kljub temu pa o tem, ali bo vlada obstala ali ne, ne odloča njena trdnost, ampak trdnost zaledja, tistih, ki so jo postavili," je dejal Janša.

Po mnenju Janše bi tako do pravega očiščenja politike prišlo, "če bi tisti, ki so leta 2011 prišli na Magistrat, iz ozadja stopili v ospredje".

Glede zadnjih ocen Slovenije iz Bruslja, ki so bile sorazmerno prizanesljive, je Janša omenil politične računice v EU pred evropskimi volitvami spomladi prihodnje leto. Pred volitvami naj si tako nihče ne bi želel nove države v programu pomoči, še posebej v luči dejstva, da Irska in Španija iz njega izstopata.

Te računice omogočajo podaljševanje neproduktivnega obdobja, v katerem je Slovenija. Cena tega omahovanja bo toliko višja, kolikor dolgo se bo Slovenija še naprej zadolževala ob krčenju gospodarske dejavnosti.

Janša namerava na političnem vrhu pri predsedniku republike vladi predlagati, naj izračuna, ali se je še smiselno drago zadolževati na finančnih trgih ali si je za sanacijo bank bolje sredstva ceneje izposoditi iz stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM) ter kot pogoj pristati na transparentno sanacijo in privatizacijo bank.

Janše ocenjuje, da pri razmišljanju o prošnji za pomoč iz ESM ne gre za vprašanje suverenosti države, ampak za strah bančnih lobijev pred izgubo nadzora.

Glede likvidacije Factor banke in Probanke pa je Janša med drugim izpostavil, da se je stališče sedanjega guvernerja Banke Slovenije Boštjana Jazbeca v tednih po njegovem imenovanju spremenilo. Če je pred potrditvijo v DZ še zagovarjal stečaj obeh bank, danes - po mnenju Janše zaradi pritiskov bančnih lobijev - govori drugače.

Estrada

radio-1
Šou domov

Robert Roškar ostal brez sovoditeljice

Jaka Peterka
Jaka Peterka

Priljubljeni radijski voditelj iskreno o varanju

Maruša Mišmaš Zrimšek, nosečnost
Maruša Mišmaš Zrimšek

Slovenska atletinja si želi po porodu nastopiti na olimpijskih igrah

Melania in Donald Trump
Oblačenje prve dame

Kaj modni opazovalci pričakujejo od Melanie Trump?

Čedno dekle, Pretty Woman
Neprimerni in sporni

Večne filmske ljubezni, ki bi bile danes močno obsojane

dagi in monika 1
Anže Langus Petrović

Mož Avsenikove vnukinje se je navadil na poročni prstan

Zanimivosti

kavni aparat
Čiščenje in vzdrževanje

Poskrbite, da vam dragega kavnega aparata ne uniči vodni kamen

rep03-2025_naslovka
Zanimivosti

Obračun v političnem zakulisju: tarča je Robert Golob, ne Boštjan Poklukar

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala