Svet

Hrvaška popustila pod pritiski EU

STA / S.R.
29. 8. 2013, 09.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Hrvaška bo iz svojega zakona o sodelovanju s članicami EU v kazenskih postopkih umaknila časovno omejitev, je v sredo potrdil hrvaški minister za pravosodje Orsat Miljenić. V pogovoru za Hrvaško televizijo je dejal, da bo sprememba zakona, ki je znan tudi kot "lex Perković", opravljena v rednem postopku, pri čemer si ne bodo zastavljali rokov.

Reuters

Na novinarsko vprašanje, ali bodo enega od nekdanjih vodij jugoslovanske obveščevalne službe Udba na Hrvaškem Josipa Perkovića izročili Nemčiji, je Miljenić zavrnil komentar, češ da bo o tem odločalo hrvaško sodišče.

Berlin zahteva izročitev Perkovića zaradi umora hrvaškega izseljenca na Bavarskem leta 1983. Mediji na Hrvaškem so sporni zakon poimenovali "lex Perković", ker naj bi bil njegov namen predvsem preprečiti izročitev Perkovića, ki je bilo po osamosvojitvi države tudi eden od vodilnih ljudi hrvaških varnostnih služb.

Njegov sin Saša Perković je bil svetovalec za nacionalno varnost bivšega predsednika države Stipeta Mesića, položaj pa je obdržal tudi po prihodu Iva Josipovića v predsedniški urad.

Perkovićev odvetnik Anto Nobilo ne želi komentirati spora in pravi, da bodo spoštovali hrvaške zakone. Ponovil je, da se Perković zaenkrat ne namerava predati nemškemu pravosodju, kot so ugibali nekateri mediji.

Neimenovani viri v hrvaški vladi so za hrvaške medije dejali, da Perkovića tudi v primeru spremembe spornega zakona ne bi bilo treba izročiti Nemčiji, saj je kaznivo dejanje, ki mu ga očitajo, zastaralo.

Med storilci kaznivih dejanj pred avgustom 2002 je sicer tudi nekaj osumljencev za kazniva dejanja, katerih izročitev na podlagi evropskega pripornega naloga zahteva Slovenija. Hrvaška policija teh oseb, tako kot Perkovića, zaenkrat ni privedla.

Miljenić je sicer še poudaril, da je treba spremeniti hrvaško ustavo in odpraviti zastaranje politično motiviranih zločinov.

Hrvaški mediji so od začetka spora med hrvaško in Brusljem opozarjali, da gre za nepotrebno kljubovanje Evropski komisiji. Miljenić je pojasnil, da so vendarle odprli dve vprašanji, ki ju je treba urediti. Poleg umikanja zastaranja postopkov za politične umore tudi vprašanje zaščite interesov hrvaških državljanov in njihove enakopravnosti z ostalimi državljani EU.

Zato bo Hrvaška predlagala Evropski komisiji, da se uveljavi evropski priporni nalog za vse državljane EU, je napovedal. Kot je pojasnil, je treba spremeniti dejstvo, da imajo lahko nekatere države članice omejitve, medtem ko drugim, med katerimi je tudi Hrvaška, tega ne dovolijo.

"V teh odnosih ni ljubezni, ni sovraštva, je zgolj naš interes ter način, na katerega bomo ščitili ali ne," je še izjavil Miljenić. Zavrnil je mnenje, da je spor z Evropsko komisijo škodil mednarodnemu ugledu Hrvaške, ter poudaril, da je vlada vztrajala pri svojih stališčih, ker je ocenjevala, da ima prav.

Hrvaški sabor je zadnji delovni dan pred vstopom države v EU omejil izročanje hrvaških državljanov, osumljenih kaznivih dejanj, na obdobje po avgustu 2002, ko je Hrvaška sprejela zakon o sodelovanju s članicami EU v kazenskih postopkih.

Na to se je ostro odzvala podpredsednica Evropske komisije in komisarka za pravosodje Viviene Reding, ki je od Miljenića zahtevala nujne spremembe hrvaškega zakona, a se je hrvaška vlada upirala več tednov, čeprav za to ni imela širše podpore niti na Hrvaškem.

Redingova je zagrozila tudi s sankcijami, med katerimi je za Hrvaško najbolj boleča blokada sredstev iz evropskih skladov, saj v Banskih dvorih pričakujejo, da bodo prav z evropskim denarjem v prihodnjih nekaj letih zagnali več pomembnih infrastrukturnih projektov, ki naj bi pripeljali tudi investitorje.

Estrada

darja gajsek
Uživa, ko poje skupaj s publiko

Vili Resnik: "Želim si dočakati sto let!"

ana-petrič
Naročen poizkus diskreditacije

Slovenka leta Ana Petrič žrtev tako imenovanega 'fishinga'

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Zanimivosti

kajenje_1
Edward Bernays

Freudov nečak je ženske spodbujal h kajenju

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan