Svet

Splavili prvo doma narejeno letalonosilko

STA/M.J.
12. 8. 2013, 13.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Indija je danes splavila svojo prvo doma narejeno letalonosilko, kar predstavlja pomembno prelomnico pri krepitvi njenih obrambnih sposobnosti. 260 metrov dolgo in 60 metrov široko ladjo INS Vikrant bodo indijski mornarici v polno uporno sicer predali šele leta 2018, prej pa jo bodo intenzivno preizkušali.

Wikipedia

Gradnja letalonosilke je po poročanju medijev stala 3,8 milijarde evrov. Tako načrtovali kot zgradili so jo v domovini, z jeklom iz domače proizvodnje. Po indijskih navedbah so trenutno tovrstno ladjo sposobne zgraditi le še ZDA, Velika Britanija, Rusija in Francija, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

INS Vikrant - ime v hindujščini pomeni pogumen - ima izpodriv skoraj 40.000 ton, na krovu pa bo med drugim nosila v Rusiji narejena bojna letala tipa mig-29, helikopterje in druga lahka letala.

"Gre za izjemno prelomnico," je na slovesnosti ob splavitvi v pristaniškem mestu Kochi na jugu Indije dejal obrambni minister A. K. Antony.

Ladja, ki jo bodo še opremili z orožjem, po navedbah analitikov predstavlja velik korak naprej za državo, ki tekmuje za vpliv v Aziji in namenja več deset milijard dolarjev za posodobitev vojaške opreme, večinoma iz sovjetskega obdobja.

Država med drugim v obrambnih sposobnostih zaostaja za Kitajsko, zaradi česar naj bi bilo zanjo toliko bolj pomembno, da je tekmico prehitela pri doma narejeni letalonosilki. Kitajska ima tudi lastno letalonosilko, a gre dejansko za modernizirano sovjetsko.

Indija sicer že ima operativno letalonosilko - 60 let staro britansko ladjo, ki so jo kupili leta 1987, a jo bodo v naslednjih letih postopoma prenehali uporabljati.

Minuli konec tedna je južnoazijska jedrska sila naznanila, da je na preizkuse na morju pripravljena tudi njena prva doma narejena jedrska podmornica.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu