Ob tem je Severna Koreja pojasnila, da je bilo na ladji zastarelo orožje, ki bo v okviru zakonite pogodbe v Severni Koreji popravljeno in vrnjeno Kubi. Panama bo sicer za razrešitev incidenta sprejela dva odposlanca Severne Koreje. Zaradi narave tovora pa naj bi se s tem primerom ukvarjal tudi Varnostni svet Združenih narodov, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Pjongjang panamskim oblastem očita, da so "pod pretvezo izvedbe pregleda za prepovedanimi drogami prenagljeno napadli in aretirali" kapitana in posadko ladje. Drog na ladji sicer niso odkrili.
Panamske oblasti so ladjo v ponedeljek na poti iz Kube v Severno Korejo med poskusom prehoda skozi Panamski prekop ustavili zaradi suma, da se na njej nahajajo droge. Med tovorom sladkorja pa so nato odkrili orožje in dele orožja. Za zdaj pa še ni znano, kaj se bo z zaseženim tovorom zgodilo.
Panama pa je medtem prosila tudi za pomoč ZN. Severna Koreja je namreč zaradi svojega jedrskega programa podvržena sankcijam ZN za orožje. ZDA pa so se medtem odzvale previdno in se bodo o incidentu "zelo kmalu" pogovorile s Kubo, so v sredo sporočili iz Washingtona.
Vlada v Havani je potrdila, da je na ladji orožje iz njenega arzenala, a naj bi se šlo za "zastarelo obrambno orožje" - med drugim za protiletalske izstrelke tipov volga in pešora, več razstavljenih raket in raketnih delov, dve letali mig 21 in 15 letalskih motorjev - ki bi ga v Severni Koreji popravili in vrnili Kubi.
Severna Koreja zahteva nazaj svoje orožje
Severna Koreja je zahtevala predajo svoje ladje, ki so jo zaustavili v Panami in na njej odkrili kubansko orožje. Prav tako je Pjongjang zahteval tudi takojšnjo izpustitev ladijske posadke.