Le starejši prebivalci, ki so delali v Nemčiji, vedo, da gre za pokojno nemško prostitutko in častno meščanko Brigitte Karbach. Avtor plakata Boris Šitum je pojasnil, da njegov koncept predstavlja nostalgično zgodbo o Evropi nekoč in zdaj.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Kot pojasnjuje, je bilo v času, ko so prvi ekonomski emigranti iz Hrvaške množično odhajali na delo v Nemčijo, nasprotje med pogledi na svet in navadami ogromno, medtem ko danes ni nobenih presenečenj več niti od "obljubljene dežele".
"Starejša gospa na fotografiji zaradi dobrih starih časov podpira naš vstop v EU. Morda je najboljše že mimo, mi zmeraj nekako zamujamo," je pojasnil svoj pristop projektu "Koledar", ki ga organizirata likovni skupini iz Splita.
Šitumova julijska fotografija je naslovljena "Brigitte - palec za Hrvaško", predstavlja pa nasmejano starejšo žensko, ki sredi mestnega trga kaže palec navzgor.
"Brigitte je zanimiva, ker priča o družbi, v kateri ni nečimrnosti ali lažne morale. Pri nas je nekoliko drugače, pravzaprav obratno, ker imamo politično in nacionalno prostitucijo, ki razprodaja ozemlje, je v podrejenem položaju do moči in kapitala, javno pa podpira patriotizem in svobodno voljo," pravi Šitum.
Karbachova je bila rojena leta 1941 v Koblenzu v Nemčiji, kjer je tudi živela do smrti leta 2008. Bila je prostitutka, obenem pa tudi razglašena za časno meščanko Koblenza in je v nemškem dokumentarnem filmu o tem mestu ob Renu enakopravna z vsemi drugimi uglednimi ljudmi, navaja splitski časnik.
Častne meščanke Koblenza se radi spomnijo tudi nekateri starejši prebivalci s področja Imotskega, ki so pred pol stoletja množično odhajali na delo v Nemčijo. Za njih je bila "Brigittschen".
Tudi Šitum pravi, da je imel kot študent med obiskom očetu v Koblenzu "iniciacijo" pri Brigitti. "Šlo je bolj za kulturološki kot za seksualni akt," je dejal umetnik, ki je bil rojen v Cisti Provo leta 1966. Kot likovni pedagog in umetnik dela v Splitu.