Svet

Imate črno gradnjo na Hrvaškem?

STA/M.J.
1. 7. 2013, 14.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na Hrvaškem je opolnoči potekel rok za vložitev zahtev za legalizacijo črnih gradenj. Kot so danes sporočili z ministrstva za gradbeništvo in prostorsko ureditev, so prejeli več zahtev, kot so pričakovali.

Ocenjujejo, da je bilo vloženih prek 300.000 zahtev, kar je približno tri četrtine vseh črnih gradenj. Lastniki objektov, ki so bili zgrajeni brez ustreznih dovoljenj pred 21. junijem 2011, so lahko do nedelje opolnoči vložili zahteve za legalizacijo gradenj. Pristojni so opozorili, da podaljšanja roka ne bo, čeprav so nekatere lokalne skupnosti napovedale, da bodo zahteve sprejemale tudi julija.

Na pristojnem ministrstvu so poudarili, da bodo zahteve reševali glede na datum, ko so jih prejeli, ter da bodo povabili tiste lastnike, ki niso predali celotne potrebne dokumentacije, naj zahtevo dopolnijo.

Hrvaška je 21. junija 2011 končala snemanje svojega ozemlja iz zraka ter je ta datum postavila kot rok, po katerem nikjer na hrvaškem ozemlju ne bo več trpela črnih gradenj.

Objektov, ki so bili zgrajeni po tem datumu, ni bilo več možno legalizirati, temveč jih bodo lastniki morali porušiti ali pa plačati visoka nadomestila. Septembra lani so začeli odstranjevati prve črne gradnje in sicer tiste, ki so bile zgrajene po 21. juniju lani.

Tistim, ki niso vložili zahteve za legalizacijo, bodo porušili na črno zgrajene zgradbe, če so bile zgrajene zunaj zazidljivih območij pred 21. junijem 2011. Ostali lastniki črnih gradenj iz tega obdobja pa bodo morali pridobiti ustrezno dokumentacijo, ki vključuje visoke stroške legalizacije.

Vlada je do 30. junija letos ponujala ugodnejše cene nadomestil za legalizacijo in tudi različne popuste. Višina nadomestil je odvisna od velikosti, lokacije in namena objekta, najnižje nadomestilo za legalizacijo črne gradnje pa je 500 kun (67 evrov).

Če bodo lastniki nadomestilo plačali v 30 dneh po prejemu odločitve o legalizaciji njihovega objekta, imajo pravico do 25-odstotnega popusta.

Na vladi pričakujejo, da bodo celotno delo opravili do leta 2015, ko bodo znova posneli ozemlje iz zraka.

Na Hrvaškem je sicer okoli 400.000 nezakonito zgrajenih objektov, približno polovico od teh pa predstavljajo stanovanjski objekti in počitniške hiše.

Po ocenah - uradnih podatkov namreč ni - naj bi imeli slovenski državljani na Hrvaškem okoli 110.000 nepremičnin, največ v Istri. Večina naj bi imela pravno-lastniške razmere urejene, tako da naj bi bilo črnograditeljev malo.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste