Svet

Zaradi ogromnega kitajskega povpraševanja po mleku za dojenčke bomo ostali brez

STA/M.J.
14. 6. 2013, 10.50
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Ogromno povpraševanje po tujih mlečnih formulah za dojenčke je zmanjšalo zaloge in hkrati ustvarilo nove poslovne priložnosti po vsem svetu, danes piše Financial Times.

wikipedia

Povpraševanje je naraslo zaradi škandala z mlekom, kontaminiranim z melaminom, zaradi česar je leta 2008 umrlo šest dojenčkov, več sto tisoč pa zbolelo. Aferi z melaminom je na Kitajskem sledil niz škandalov na področju varnosti hrane, zaradi česar se je zaupanje Kitajcev v domačo proizvodnjo temu ustrezno zmanjšalo. To je še posebej očitno pri mleku v prahu za dojenčke.

Na Kitajskem živi 82 milijonov otrok, mlajših od pet let, le 28 odstotkov dojenčkov, mlajših od šest mesecev pa je po podatkih ZN dojenih. Glede na te podatke je jasno, da bi kakršnekoli težave v dobavni verigi vedno imele daljnosežne posledice, piše FT.

Družba Euromonitor napoveduje, da se bo povpraševanje po mlečnih formulah v naslednjih štirih letih še podvojilo, čemu naj bi botrovala nizka stopnja dojenja in vse večji delež ženske delovne sile v državi. Do leta 2017 naj bi na Kitajskem ne glede na politiko enega otroka zabeležili polovico svetovne prodaje.

Kitajskim proizvajalcem mlečnih proizvodov pri tem ni uspelo zgrabiti priložnosti, ki jo s sabo prinaša ta rast, v tolikšni meri kot njihovim mednarodnim kolegom. Domača podjetja so zabeležila celo padec prodaje in sprejemajo različne ukrepe za povrnitev ugleda, ki ga je očrnila afera z melaminom.

Po drugi strani so nekatera tuja podjetja na ta račun zabeležila visoko porast prodaje, med drugim francoski Danone. Poleg tega sta tako Danone kot nemški Milupa okrepila evropsko proizvodnjo, da bi se izognila pomanjkanju mlečne formule v Evropi.

Kot piše FT, starši po vsem svetu občutijo posledice ogromnega povpraševanja na Kitajskem, pri čemer v nekaterih državah trgovine celo omejujejo število pločevink, ki jih stranke lahko kupijo.

Čeprav je razumljivo, da kitajski starši ne želijo tvegati zdravja svojih otrok, to ni preprečilo vse večjih zamer do Kitajcev, ki praznijo zaloge, piše časnik. V Hongkongu so celo naslovili peticijo na Belo hišo, ki jo prosijo za pomoč za svoje "stradajoče otroke".

Grožnja pomanjkanja je navdihnila tudi naslovnice drugje po svetu, med drugim sydneyjski Daily Telegraph piše, da "Kitajci praznijo police naših formul za dojenčke".

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu