Policija je danes sprva zaprla dostop množic na trg, potem ko je bilo v petkovem nasilju, ko je policija uporabila vodne topove in solzivec, ranjenih več deset ljudi, okoli 90 pa aretiranih.
Premier Erdogan, proti kateremu so uperjeni protesti, je danes priznal, da je prišlo do primerov "ekstremnega" ravnanja policije z demonstranti. "Res je bilo v posredovanju policije nekaj napak, ekstremizma," je dejal. Turško notranje ministrstvo je že napovedalo ukrepe proti vpletenim policistom.
Pred tem je Erdogan v televizijskem nagovoru sicer zatrdil, da bo zagotovil red in mir, ter vztrajal pri izvedbi spornega urbanističnega načrta, ki je bil povod za proteste.
Oglasil se je tudi predsednik države Abdullah Gül, ki je opozoril, da je dogajanje na trgu Taksim doseglo "zaskrbljujočo raven", policijo pa pozval, naj ne uporablja prekomerne sile.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
"Vsi moramo pokazati zrelost, da bi se protesti, ki so dosegli zaskrbljujočo raven, umirili," je Gül zapisal v izjavi za javnost.
Prvi odzivi iz sveta so zaskrbljeni in opozarjajo pred prekomernim nasiljem varnostnih sil. "Ostrina, s katero je nastopila policija, je povsem neprimerna in bo pripeljala do razširitve protestov," je menil predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz.
Tiskovna predstavnica ameriškega State Department Jen Psaki je dejala, da "Turčiji dolgoročno stabilnost, varnost in blaginjo najbolje zagotavlja spoštovanje temeljnih svoboščin, kot sta svoboda izražanja in združevanja, kar očitno počno protestniki".
Zaradi prekomernega policijskega nasilja v Carigradu so za danes ob 18. uri prek Facebooka pozvali tudi k protestom pred turškim veleposlaništvom v Ljubljani. Udeležbo je za zdaj potrdilo več kot 80 ljudi, ki naj bi podprli protestnike in zahtevali konec nasilja.