Svet

Cia kupovala vpliv v Afganistanu

STA/R.S.
29. 4. 2013, 17.26
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Ameriška obveščevalna služba Cia je več kot desetletje v urad afganistanskega predsednika Hamida Karzaja prinašala na desetine milijonov dolarjev v kovčkih, nahrbtnikih in plastičnih vrečah.

Thinkstock

Poroča časnik New York Times, ki se sklicuje na sedanje in nekdanje svetovalce afganistanskega predsednika.
S tako imenovanim "denarjem duhov" si je želela Cia kupiti vpliv, a je namesto tega napajala korupcijo, krepila moč lokalnih vojaških poveljnikov in spodkopavala načrte Washingtona za umik iz Afganistana.
"Največji vir korupcije v Afganistanu so bile ZDA," je za časnik povedal neimenovani vir v ameriški administraciji.
Cia in State Department nista želela komentirati teh navedb. Prav tako so se komentarja vzdržali v Karzajevem uradu, poroča newyorški časnik.
"Rekli smo mu 'denar duhov'," je za NYT povedal Halil Roman, ki je bil vodja Karzajevega urada od leta 2002 do leta 2005. "Prišel je na skrivaj in odšel je na skrivaj," je dodal.
Gotovino so približno enkrat na mesec v Karzajev urad prinašali več kot desetletje. Nobenih dokazov sicer ni, da bi Karzaj osebno prejel denar, so zagotovili afganistanski predstavniki. Denar je namreč prevzel njegov svet za nacionalno varnost.
Predstavniki ameriških in afganistanskih oblasti, ki so vedeli za tovrstna izplačila, so povedali, da je bil njihov glavni cilj ohraniti dostop do Karzaja in njegovega notranjega kroga ter zagotoviti Cii vpliv v predsedniški palači.
Večina denarja je šla vojaškim poveljnikom in politikom, številni med njimi so imeli povezave s trgovino z drogo, nekateri pa tudi s talibani. Cia je z denarjem podpirala prav tiste mreže, ki so jih poskušali razbiti ameriški diplomati in pravosodni organi, piše NYT.
Karzaj je medtem potrdil navedbe ameriškega časnika. "Da, urad sveta za nacionalno varnost je zadnjih 15 let prejemal podporo ameriške vlade, vendar ne v velikem obsegu, ampak v majhnem," je po navedbah nemške tiskovne agencije dpa sporočil Karzaj.
Afganistanski predsednik, ki je na obisku na Finskem, je še navedel, da je bil denar namenjen za "operacijske in zdravstvene namene". "Pomoč je bila zelo koristna in hvaležni smo," je dodal.
Karzaj je sicer leta 2010 sporočil, da je njegov urad prejel vreče z gotovino iz Irana, da pa je šlo za transparentno obliko pomoči za pokritje stroškov predsedniške palače. Takrat je tudi dejal, da so podobna plačila prihajala tudi iz ZDA, je še poročal NYT.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu