Slovenija

Ministrstvo pripravilo osnutek zakona o verski svobodi

STA/R.S.
29. 4. 2013, 17.08
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Na ministrstvu za kulturo so pripravili osnutek predloga novele zakona o verski svobodi, s katero urejajo določbe zakona, ki jih je ustavno sodišče razveljavilo.

Thinkstock

Za registracijo verske skupnosti bi bilo tako namesto 100 potrebno 20 članov skupnosti, namesto zaposlovanja duhovnikov v bolnišnicah pa je predvideno plačilo po pogodbi civilnega prava.
Po osnutku predloga novele zakona, ki bo v javni razpravi do konca maja, bi se Cerkev ali druga verska skupnost lahko registrirala, če ima najmanj 20 polnoletnih članov, ki so državljani Slovenije ali tujci s stalnim prebivališčem na ozemlju Slovenije.
V zakonu o verski svobodi so ob njegovem sprejemu leta 2007 kot pogoj za registracijo določili najmanj 100 polnoletnih članov. Prav tako pa je bil pogoj, da je verska skupnost v državi delovala najmanj zadnjih deset let, česar se po novem ne bi več zahtevalo. Ustavno sodišče je namreč razsodilo, da pogoji, zapisani v zakonu iz leta 2007, zožujejo človekovo pravico do svobodnega delovanja verskih skupnosti.
Pri zaposlovanju duhovnikov v bolnišnicah in zaporih pa so ustavni sodniki menili, da tako intenziven način podpornega delovanja države pri omogočanju verske duhovne oskrbe v zaporih in bolnišnicah presega meje, določene z ustavnim načelom o ločenosti države in verskih skupnosti.
Zakon je namreč določal, da lahko za pravosodje oziroma za zdravje pristojni ministrstvi zaposlita potrebno število duhovnikov določene veroizpovedi za polni ali krajši delovni čas oziroma zagotovita plačilo za opravljeno delo, če je v vsej državi dovolj veliko število pridržanih oziroma oskrbovanih oseb iste veroizpovedi.
Osnutek predloga novele zakona, ki ga je pripravilo ministrstvo za kulturo, pod katerega sodi urad za verske skupnosti, pa predvideva, da lahko ministrstvo za zdravje na podlagi zakona, ki ureja financiranje zdravstvenih programov in storitev, v partnerskem dogovarjanju zagotovi potrebno število duhovnikov neke veroizpovedi, če je v bolnišnicah v vsej državi dovolj veliko število oskrbovancev te veroizpovedi. Osnutek tudi določa, da lahko bolnišnice zagotovijo duhovnikom za delo, ki ga opravijo z nudenjem individualne in kolektivne verske duhovne oskrbe, plačilo na podlagi sklenjene pogodbe civilnega prava. Na novo pa je predlagana tudi določba, da lahko duhovnik, ki nudi versko duhovno oskrbo, nemoteno opravlja svojo službo in brez nadzora obiskuje oskrbovance ustrezne veroizpovedi ob primernem času.
V člen, ki je določal zaposlovanje duhovnikov v zaporih, pa danes objavljen osnutek predloga novele zakona ne posega.
Ustavno sodišče je določbe o pogojih za registracijo verske skupnosti ter o zaposlovanju duhovnikov v bolnišnicah in zaporih razveljavilo leta 2010, razveljavitev pa je začela učinkovati leto po objavi odločbe v uradnem listu. Od takrat se je pojavilo več pobud in poskusov spremembe zakona, ki bi na novo uredila razveljavljene člene in tudi kakšne druge. Nazadnje so predlog novele zakona v DZ konec februarja vložili poslanci NSi in SLS.
Kot pogoj za registracijo verske skupnosti so omenjeni poslanci prav tako predlagali 20 polnoletnih pripadnikov. Glede delovanja duhovnikov v zaporih in bolnišnicah pa so predlagali, da bi pristojno ministrstvo zgolj zagotovilo potrebno število duhovnikov in jim za opravljeno delo zagotovilo denarno odmeno, ki sorazmerno glede na opravljeno delo v razmerju do polnega delovnega časa ustreza višini povprečne bruto plače v Sloveniji. Poslanci so nato predlog umaknili iz državnozborske procedure.
Od sprejema zakona za verske skupnosti duhovniki v zaporih in bolnišnicah niso bili zaposleni. V času od razveljavitve določb zakona s strani ustavnega sodišča pa je bila pri nas registrirana ena verska skupnost, in sicer Mitrova gnostična verska skupnost (MGVS). Po odločitvi tedaj samostojnega urada za verske skupnosti je bilo za registracijo te skupnosti potrebnih 20 pripadnikov.