Nekateri so svojo jezo znesli nad pisarnami političnih strank, ki so jih zažigali in uničevali njihovo lastnino. Protest je bil zadnji v nizu demonstracij v zadnjih tednih.
Protesta proti strankam, ki so glasovale za reformo, se je v Chilpancingu udeležilo na tisoče članov učiteljskega sindikata CETEG, kmetov in študentov. Protestniki so zahtevali umik decembra sprejetega zveznega zakona, ki določa, da morajo učitelji za pridobitev službe ali napredovanje opraviti posebne teste, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Sindikati reformi nasprotujejo, saj bi lahko vodila v množično odpuščanje učiteljev, mnogi pa se tudi bojijo, da bi nov zakon lahko tlakoval pot za privatizacijo izobraževalnega sistema, piše britanski BBC.
Do sredinega protesta v Chilpancingu je prišlo potem, ko je parlament v Guerreru v torek sprejel zakon o izobraževanju, ki je sledil zveznemu zakonu in je tako v nasprotju z zahtevami protestnikov.
Župan Chilpancinga Mario Moreno je medtem zvezne varnostne sile že zaprosil za okrepitve. "Mi se kot občina nismo sposobni soočiti z množico 4000 ali 5000 ljudi," je dejal Moreno, potem ko se policija ni vmešala v uničevalski pohod nekaterih protestnikov.
Guverner Guerrera Angel Aguirre je protestnike označil za "vandale" in posvaril, da so oblasti že izdale naloge za aretacijo za tiste, ki storili zločine.
Protesti zaradi nezadovoljstva z omenjeno reformo sicer v Mehiki potekajo že nekaj tednov. Učitelji so dvakrat blokirali avtocesto med prestolnico Ciuadad de Mexico in obmorskim letoviščem Acapulco, medtem ko so študentje v zvezni državi Michoacan blokirali dve zvezni avtocesti, navaja AFP.
Protesti so v zadnjih tednih potekali tudi v Oaxaci, ki je skupaj z Guerrerom in Michoacanom ena najrevnejših mehiških zveznih držav.