Svet

Britanski parlament z žalno sejo počastil železno lady, a mnogi kritični

STA / J.P.
10. 4. 2013, 20.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Britanski poslanci so se danes predčasno vrnili z velikonočnih počitnic, da bi izkazali spoštovanje v ponedeljek preminuli prvi ženski na čelu britanske vlade, Margaret Thatcher.

Wikipedia

Nekateri poslanci iz vrst laburistične opozicije so sicer sklic izredne seje parlamenta ostro kritizirali. Thatcherjeva tako očitno razdvaja tudi po smrti.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Konservativna premierka je bila "izredna ženska", ki je uspela državo rešiti iz nazadovanja po drugi svetovni vojni. "Ustvarjala je politično ozračje, pisala je zgodovino in - naj bo to njen epitaf - naredila našo državo znova veliko," je o pokojnici na seji dejal konservativni premier David Cameron.

Drugačnega mnenja so nekateri poslanci, ki so odločitev o sklicu žalne seje, sicer skupne seje spodnjega in zgornjega doma parlamenta, ostro kritizirali in so jo tudi protestno bojkotirali. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je bila dvorana parlamenta kljub temu danes nabito polna.

Nekdanji minister v laburističnih vladah Tonyja Blaira in Gordona Browna, John Healey, je Cameronu očital, da s posebno sejo v čast Thatcherjevi zgolj pridobiva politične točke. Razprava v parlamentu "ne bo in ne more biti uravnotežena", saj poslancem "osnovna britanska vljudnost" preprečuje, da bi kritično spregovorili o pokojnici, je med drugim zapisal Healey.

Kot je še spomnil po poročanju nemške tiskovne agencije dpa, se je britanski parlament na izredni seji med počitnicami v skoraj sedmih desetletjih od konca druge svetovne vojne sestal le 25-krat, vedno ob prelomnih dogodkih, kot so bili sueška kriza, invazija Iraka na Kuvajt, bombni napad Ire v severnoirskem Omaghu ter teroristični napad na ZDA 11. septembra 2001.

Vodja laburistov Ed Miliband je v parlament prišel in je po Cameronu tudi nagovoril poslance. Ocenil je, da je bil sklic žalne seje prava odločitev, a dodal, da "bi bilo neiskreno in v nasprotju z načeli, za katere se je borila Margaret Thatcher, da ne bi, pa čeprav na ta dan, odprto govorili o močnih stališčih in globokih razhajanjih, ki so in še vedno obstajajo".

Ob tem je kot napačno izpostavil njeno zavračanje sankcij proti režimu apartheida v Južni Afriki in kritiko Nelsona Mandele ter spomnil, da so bile številne skupnosti na Otoku zaradi njenih politik "jezne in zapuščene" - medtem ko je Cameron izpostavil, da je Thatcherjeva rešila britansko gospodarstvo ter pomagala premagati komunizem in končati hladno vojno.

"Margaret Thatcher polarizira tudi po svoji smrti," je ob tem zapisala agencija dpa in dodala, da je dediščina "železne lady" pač izredno sporna.

Nekateri jo častijo, saj je po njihovem neoliberalni "thatcherizem" državo rešil pred propadom, zmaga v vojni za Falklandske otoke pa jo je ponovno uveljavila na svetovnem odru. Drugi jo vidijo kot brezsrčno in uničujočo, krivijo jo za stanovanjsko krizo ter za propad nekoč cvetočega britanskega rudarstva in posledično visoko brezposelnost v delih države.

V več britanskih mestih, med drugim v Glasgowu, Liverpoolu, Bristolu in londonskem predmestju Brixton, so tako ob novici o njeni smrti pripravili ulične zabave, na britanske glasbene lestvice pa je danes prodrla pesem iz filma Čarovnik iz Oza z naslovom "Ding Dong the Witch is Dead", piše AFP.

Vroča razprava se je razvila tudi na račun pogreba Thatcherjeve 17. aprila, za katerega nekateri menijo, da bo davkoplačevalce stal odločno preveč. Pokopali jo bodo namreč s podobnimi svečanostmi in častmi, kot sta v minulih letih pogreba princese Diane in matere kraljice Elizabete II.

Med drugim bo krsto skozi središče Londona spremljalo 700 vojakov, pričakujejo pa 2500 visokih gostov iz vsega sveta, med katerimi bo tudi kraljica Elizabeta II. To sicer ne bo državniški pogreb, saj naj bi Thatcherjeva temu izrecno nasprotovala.

Odločitvi za velik pogreb se je danes v bran postavil britanski zunanji minister William Hague. Kot je dejal, si Velika Britanija takšen pogreb lahko privošči. Poleg tega je premožna družina Thatcherjeve pripravljena kriti del stroškov.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja