Proteste levičarjev februarja 2011 v Dresdnu je izzval shod neonacistov, zaznamovalo pa ga je nasilje, v katerem je bilo ranjenih okoli sto policistov. Sojenje pastorju je vzbudilo ogorčenje in vročo razpravo v Nemčiji. 59-letni pastor Lothar König se mora zagovarjati pred okrožnim sodiščem v Dresdnu. Obtožnica ga bremeni hujših kršitev javnega reda in miru, v primeru obsodbe pa mu grozi kar do deset let zapora.
Pastor naj bi med drugim levičarske protestnike preko zvočnika, ki ga je pritrdil na svoje vozilo, spodbujal k napadom na policiste. Poleg tega naj bi skušal s svojim avtomobilom s ceste izriniti policijsko vozilo.
König obtožbe zavrača, njegov odvetnik pa je danes izrazil prepričanje, da bo oproščen. "Če pogledate, kaj je Lothar König počel na ta dan in njegovo osebno zgodovino, boste videli, da želi reševati konflikte in preprečevati nasilje, da se bori proti nasilju, in da tudi tistega dne ni počel nič drugega kot to," je poudaril Johannes Eisenberg.
Neonacistične skupine že vrsto let ob vsaki obletnici zavezniškega bombardiranja Dresdna ob koncu druge svetovne vojne pripravljajo shode v tem mestu. Obenem praviloma potekajo precej večji protesti skrajnih levičarjev.
Policija ima ob tem praviloma polne roke dela in večkrat so že izbruhnili nasilni izgredi. Sporni niso le shodi neonacistov, ampak tudi protesti levičarjev, saj so ti pogosto agresivni in skušajo blokirati neonaciste, s čimer pa omejujejo njihovo pravico do združevanja in izražanja mnenja.
Nemška tiskovna agencija dpa glede sojenja pastorju ocenjuje, da gre v prvi vrsti za vprašanje interpretacije in ne za dokaze, ki jih bo predstavilo tožilstvo.
So dejanja duhovnika "državljanski pogum ali kršitev zakona", predstavljajo blokade neonacističnih demonstracij kršitev pravice do zbiranja in izražanja mnenj ali so izraz te pravice, dpa opisuje dileme, ki jih odpira sojenje v Dresdnu.
Na strani duhovnika so sicer ne le njegovi kolegi, prijatelji in someščani, ampak med drugim tudi številni politiki iz vrst socialdemokratov, Levice in Zelenih.