Svet

Prepovedi napadalnega orožja ne bo

STA / S.R.
20. 3. 2013, 10.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Vodja večine v ameriškem senatu demokrat Harry Reid je v torek sporočil, da prepoved polavtomatskega oziroma napadalnega orožja ne bo del celovite orožarske zakonodaje.

Reuters
Zakona o prepovedi napadalnega orožja ne bo

Slednjo senatni demokrati pripravljajo kot odgovor na pokol 20 predšolskih otrok decembra lani v zvezni državi Connecticut. Reidova odločitev je le potrditev realnega stanja in pomeni veliko zmago za orožarski lobi ter odmeven poraz za predlagateljico prepovedi senatorko Dianne Feinstein in predsednika ZDA Baracka Obamo.

"Poskušala sem vse, kar je bilo možno, vendar ni bilo dovolj. Orožarski lobi je v tem mestu pač premočan," je povedala demokratska senatorka iz Kalifornije.

Senatni odbor za pravosodje je sicer pred dnevi z demokratskimi glasovi potrdil prepoved tovrstnega orožja, vendar je Reid dejal, da ne bo rinil z glavo skozi zid. Pojasnil je, da bi v najboljšem primeru v 100-članskem senatu zbral največ 40 glasov za prepoved.

Republikanci bodo zahtevali večino 60 glasov za prekinitev razprave in glasovanje o zakonodaji, ki sicer tudi s prepovedjo polavtomatskega oziroma napadalnega orožja ne bi bistveno prispevala k odpravi problema množičnih pokolov. Prepoved namreč ne bi zajemala orožja, ki je že v prodaji oziroma v lasti Američanov, ampak le nove proizvode.

Predlog o prepovedi bo sicer dan na glasovanje kot amandma k zakonodaji in bo zanesljivo propadel. Poleg 45 republikancev mu nasprotuje tudi nekaj demokratov, ki trepetajo pred napadi orožarskega lobija na naslednjih volitvah.

Demokrati se bodo posvetili boju za potrditev drugih določil, kot je obvezno preverjanje kriminalne preteklosti vseh kupcev orožja tudi na orožarskih sejmih. Orožarski lobi nasprotuje tudi temu.

Predlog zakonodaje predvideva veliko novih ukrepov, ki pa se problema množičnih pokolov lotevajo le obrobno. Med njimi so višje kazni za nezakonito trgovino z orožjem, kar je skoraj nepotrebno, saj je do orožja mogoče zlahka priti na zakonit način.

Najodmevnejše množične pokole so v ZDA izvedli morilci, ki so orožje kupili legalno. Kljub morijam Washington torej ni sposoben ukrepati in zagovornikom večjega nadzora nad orožjem ostajajo na voljo lokalne skupnosti in nekatere zvezne države.

Nasprotniki orožja so tako dosegli pomembno zmago v državi Kolorado. Demokratski guverner John Hickenlooper bo danes v Aurori, kjer se je lani na premieri filma o Batmanu zgodil množični pokol, podpisal dva zakona, ki jima je orožarski lobi odločno nasprotoval.

Gre za obvezno preverjanje kriminalne preteklosti vseh kupcev orožja in povsod. Prav tako bodo omejili nabojnike na največ 15 nabojev. Slednji ukrep je na prvi pogled zelo šibak, vendar gre za državo na zahodu ZDA, kjer ima praktično skoraj vsako gospodinjstvo kakšen kos orožja.

Estrada

princesa kate, kate middleton
Spomin na žrtve vojn

Princesa Kate se je vrnila, kralica Camilla pa je zbolela

luka novak  1
Predan družini

Luki Novaku se je življenje obrnilo na glavo: Zamenjal službo, se zaljubil in postal očka

jernej kogovsek
Socialni delavec po poklicu

Igralec postal po naključju

miha brajnik
Oče

Za televizijskega voditelja Miho Brajnika je martinovanje na stranskem tiru

majda marinsek milavec
Lajnarica

Majda nadela nošo in slamnik, z lajno v rokah živi svoje sanje

6 romana krajncan
Uživa v svoji vlogi

Družina pevke Romane Kranjčan se je razveslila še ene deklice

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču