Tako v svojem poročilu navaja britanska človekoljubna organizacija Save the Children, povzema pa ga britanski BBC. Nekatere družine svoje otroke v boj pošiljajo prostovoljno, saj gre pri tem za občutek ponosa, mnogi drugi otroci pa so v sodelovanje v vojaških aktivnostih prisiljeni.
Otroci so sicer največje žrtve sirskega konflikta, ocenjuje britanska organizacija. Pomoč naj bi potrebovalo že okoli dva milijona sirskih otrok, ki so jih dve leti trajajoči spopadi med uporniki in silami režima Bašarja al Asada prizadeli v različnih pogledih.
Turški raziskovalci so ugotovili, da so trije od štirih otrok, ki so jih intervjuvali, v konfliktu izgubili svoje bližnje. Mnogi nimajo dostopa do ustrezne zdravstvene oskrbe in živijo v nehigienskih razmerah, zaradi česar so izpostavljeni boleznim.
Družine mnogih imajo zaradi visokih cen hrane, ki so posledica njenega pomanjkanja, zelo omejen dostop do potrebnih živil. Zaradi uničenja okoli 2000 šol ali njihove uporabe za začasna zaklonišča pa je prekinjeno izobraževanje otrok.
Sklad ZN za otroke (Unicef) je sicer že v torek opozoril na posledice, ki bi jih kriza v Siriji lahko prinesla tamkajšnjim otrokom. Nasilje, množični premiki prebivalstva, uničenje infrastrukture in osnovnih storitev, ki so posledica spopadov, predstavljajo resno tveganje, da bo celotna generacija otrok zaznamovana za vse življenje, opozarja Unicef.