Slovenija se je po indeksu varne starosti med 150 državami sicer uvrstila na 16. mesto, ZDA pa so pristale na 19. mestu. Natixis je na podlagi podatkov Svetovne banke, Združenih narodov in drugih organizacij vzpostavil nov kazalec, ki pri ugotavljanju varne starosti v posamezni državi med drugim upošteva stroške zdravstva, pričakovano življenjsko dobo, neenakost dohodkov, stopnjo brezposelnosti ter razmerje med mladimi zaposlenimi in starejšimi upokojenci.
Na tej podlagi je omenjena družba za upravljanje premoženja sestavila lestvico 150 držav, iz katere je razvidno, da največjo varno starost uživajo upokojenci na Norveškem. V prvi deseterici so še Švica, Luksemburg, Švedska, Avstrija, Finska, Nizozemska, Danska, Nemčija in Francija. Na zadnjem mestu se je medtem znašel Zimbabve.
Slovenija, ki je s 1. januarjem dobila nov pokojninski zakon, s katerim se upokojitvena starost za oba spola zvišuje na 65 let, se je na lestvici uvrstila na 16. mesto.
To je glede na prispevek CNBC očitno presenetilo ZDA. Medtem ko jih močni socialni programi na področju zdravstvene oskrbe in upokojitvenih ugodnosti na Norveškem, v Švici in Nemčiji ne čudijo, Slovenijo izpostavljajo med državami, ki so jih na lestvici prehitele nepričakovano. Poleg naše države v tej luči naštevajo tudi Izrael, Japonsko in Češko.
Kot navaja CNBC, pa so se ZDA glede na novi kazalec vendarle odrezale bolje od Velike Britanije, ki je pristala na 20. mestu.
CNBC ob tem piše, da se strah Američanov glede varne starosti stopnjuje. Poročilo Pew, ki ga povzema, je lansko jesen tako pokazalo, da se starih let bojijo že skoraj štirje od desetih Američanov, saj ne vedo, ali bodo imeli dovolj sredstev za preživetje, ali ne.
Prebivalcev največjega gospodarstva na svetu, ki verjamejo, da se bodo upokojili pri 65 letih, naj bi bilo tako vse manj. Mnogi ne varčujejo dovolj, številni, ki so to počeli, pa so bili v času recesije prisiljeni te prihranke porabiti.