Svet

Avtor spornega filma o preroku Mohamedu dobil leto dni zapora

STA / S.R.
8. 11. 2012, 13.57
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Sodišče v Los Angelesu je 55-letnega Marka Basselyja Youssefa, ki priznava, da je bil scenarist in kulturni svetovalec razvpitega filma o preroku Mohamedu, obsodilo na leto dni zapora.

Ne sicer zaradi filma, ki je v muslimanskem svetu sprožil nasilne proteste, ampak zaradi kršenja pravil pogojnega izpusta.

Youssef je finančni prevarant, ki je v zaporu odsedel 21 mesecev zaradi izdajanja nepokritih čekov. Iz zapora so ga izpustili predčasno, vendar pogojno. Med pogoji je bila tudi prepoved uporabe računalnikov ali interneta brez dovoljenja.

Youssef je kršitve, med njimi uporabo različnih lažnih imen, priznal in privolil v leto dni kazni, ki jo bo služil v zveznem zaporu nekje v južni Kaliforniji.

Po izreku kazni, ki je bila plod dogovora med obrambo in tožilstvom, je Youssef preko svojega odvetnika novinarjem pred sodiščem sporočil, da je predsednik ZDA Barack Obama morda ubil terorističnega voditelja Osamo bin Ladna, ni pa ubil njegove ideologije. Odvetnik izjave ni pojasnil.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Youssef je doslej priznal, da je napisal scenarij za film, ki preroka Mohameda prikazuje kot prevaranta, ženskarja in pedofila. Pri filmu naj bi potem sodeloval le še kot kulturni svetovalec.

Po 11. septembru lani, ko so v muslimanskem svetu izbruhnili nasilni protesti, se je skril pred javnostjo, konec septembra pa so ga aretirali.

Film z naslovom "Nedolžnost muslimanov" je sprožil tudi tožbe igralcev, ki niso vedeli, da sodelujejo pri projektu, ki ogroža njihova življenja.

Predsednik ZDA Barack Obama je sprva trdil, da je film zakrivil nasilne proteste v Bengaziju, ki so zahtevali življenja štirih Američanov, med njimi veleposlanika v Libiji Christopherja Stevensa. Kasneje je sicer priznal, da je šlo za organizirani teroristični napad, je pa film vseeno povzročil številne proteste drugod v muslimanskem svetu, na primer v Egiptu.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost