Na inštitutu poudarjajo, da ima po zakonu o nalezljivih boleznih vsakdo pravico in dolžnost varovati svoje zdravje in zdravje drugih pred nalezljivimi boleznimi. Pomembno je, da so otroci, ki obiskujejo vrtce ali šole pravočasno cepljeni proti boleznim v skladu s programom cepljenja in zaščite z zdravili. Prav v vrtcih in šolah se zaradi tesnih stikov med otroki nalezljive bolezni namreč zelo hitro širijo.
Okužbe otroci pogosto prenašajo iz domačega okolja v vrtce ali šole in obratno. Vrtci in šole so tako dolžni zagotoviti ustrezne higienske pogoje, ki zmanjšujejo tveganje za prenos bolezni, za preprečitev širjenja pa so odgovorni tudi starši, so zapisali na spletni strani NIJZ.
Kaj storiti, če otrok zboli
V primeru, da otrok zboli v vrtcu ali šoli, mu morajo vzgojitelji ali učitelji omejiti stik z drugimi otroki do prihoda staršev. Pri tem pa mora osebje upoštevati ukrepe za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni glede na znake, ki jih kaže otrok. Predvsem pa morajo starši znake bolezni prepoznati že doma in bolne otroke obdržati doma, dokler se ne pozdravijo in prenehajo biti kužni, opozarjajo.
Pri tem je pomembno, da prepoznajo znake nalezljivih bolezni. Blažji kašelj in nahod v primeru, da se otrok dobro počuti, tako nista razlog, da bi otrok ostajal doma. V primeru, da otrok močneje kašlja, ima drisko, vročino in izpuščaje, pa ga morajo starši obdržati doma, saj so to znaki nalezljivih bolezni, svetujejo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Covid ali gripa
Pri okužbi s koronavirusom ali gripo se otrok v kolektiv lahko vrne po ozdravitvi oziroma glede na mnenje izbranega zdravnika, pri oslovskem kašlju po petih dneh od začetka antibiotičnega zdravljenja ali po 21 dneh od nastopa bolezni, v kolikor ni bilo zdravljenja z antibiotiki. O vrnitvi po okužbi z davico odloči otrokov zdravnik, ki se posvetuje z območnim epidemiologom, v primeru tuberkuloze pa o vrnitvi odloča pulmolog, piše v smernicah NIJZ.
Črevesne bolezni
V primeru, da ima otrok črevesno nalezljivo bolezen, kot je rotavirus, torej driska ali bruha, se lahko v šolo ali vrtec vključi po dveh dnevih od zadnjega bruhanja ali driske. V kolikor ima otrok ošpice, se lahko vrne po štirih dneh po pojavu izpuščaja, če ima rdečke pa po šestih. V primeru garij, se lahko v kolektiv vrne takoj po uspešnem zdravljenju. Pri ostalih kožno nalezljivih bolezni kot so mehkužke, bradavice in mikrosporija ni omejitev za vrnitev, je pa pri mikrosporiji potrebno, da starši pokrijejo kožne spremembe, sporočajo iz inštituta.
Smernice za ravnanje v primeru ostalih nalezljivih bolezni so dostopne na spletni strani inštituta, pri pripravi pa so izhajali iz različnih strokovnih virov, vključno s podobnimi priporočili tujih javnozdravstvenih nacionalnih ustanov.