"V Sindikatu upokojencev Slovenije smo resnično ogorčeni, ko ob naših predlogih za izboljšanje družbenega statusa starejših neprestano poslušamo, da morate skrbeti za vzdržnost javnih financ. Da, to počnete na plečih generacije, ki je v preteklosti s svojim delom, znanjem in izkušnjami ogromno prispevala k razvoju Slovenije v vseh pogledih, sedaj, ko je potrebna pomoči, pa ji jo odrekate v imenu skrbi za vzdržnost javnih financ," so zapisali v pismu vladi.
Spomnili so, da so že pred desetletjem začeli javno opozarjati, da brez ureditve pogojev dela in ustreznega plačila ne bo delavcev, delavk na področju dolgotrajne oskrbe. Zakon o dolgotrajni oskrbi je nastajal dve desetletji, žal pa končno sprejeti zakon po njihovi odeni ne rešuje problemov. "V zvezi s plačami se je čakalo na reformo plačnega sistema v javnem sektorju. To reformo smo končno dočakali, vendar ni prinesla ustreznih rešitev za delavke, delavce na področju dolgotrajne oskrbe. Domovi za starejše, izvajalci pomoči na domu opozarjajo na pomanjkanje osebja tako na pomoči na domu kot tudi v domovih za starejše, saj ni prijav na razpise," so dodali.
Izpostavljeno
Kako preprečiti zobne obloge in vnetja dlesni: Ščetka je rešitev.
Ukrepi, ki jih vsebuje zakon o nujnih ukrepih za izboljšanje kadrovskih in delovnih pogojev ter zmogljivosti pri izvajalcih socialnovarstvenih storitev in dolgotrajne oskrbe, po oceni sindikata ne bodo rešili kadrovske krize, sploh ne takoj. Nujni so takojšnji ukrepi za zvišanje plačil zaposlenim, za povečanje kadrovskih normativov za izvajanje zdravstvene in socialne oskrbe. Ob tem vlado opozarjajo, da na raznih področjih pripravi interventni zakon takoj, ko oceni, da je treba rešiti problem.
"Ne pristajamo na rešitve, da bi se zviševanje stroškov zaradi povečanja izdatkov za plače prenašalo v ceno oskrbe, v cene pomoči na domu. Ob navajanju izgub, ki jih imajo v domovih za starejše, naj opozorimo, da domovi za starejše ne smejo biti vlagatelji v izgradnjo novih domov, v obsežne rekonstrukcije, to je zakonska obveza države," so opomnili v sindikatu upokojencev.
Slovenija je po izdatkih za dolgotrajno oskrbo še vedno pod povprečjem EU, so dodali. Po navedbah sindikata so izdatki v Sloveniji za dolgotrajno oskrbo v letu 2020 znašali 1,07 odstotka BDP, v EU pa 1,3 odstotka BDP, zato zavračajo opozorila o vzdržnosti javnih financ. "Sredstva proračuna je pač treba preusmeriti v dobro ljudi, v dobro starejših," so sklenili pismo vladi.