(Ne)smiselnost pravilnikov

Bodo morali kmetje novodobne odprte hleve zdaj zapreti?

Mojca Vtič
23. 11. 2024, 11.14
Deli članek:

Imetniki rejnih živali morajo do konca leta pripraviti biovarnostni načrt za svoje kmetije, kot veleva junija sprejet pravilnik, ter vzpostaviti osnovne biovarnostne ukrepe, s katerimi naj bi preprečevali vnos ali širjenje bolezni. Med osnovnimi ukrepi je tudi zavarovanje vhodov in izhodov pred nepooblaščenim dostopom oseb, vozil ali živali v objekte. Ali to pomeni, da bodo rejci, ki so v skladu z novodobnimi smernicami dobrobiti živali gradili odprte hleve, slednje sedaj zapirali?!

Mojca Vtič
Med splošnimi biovarnostnimi ukrepi je tudi zavarovanje vhodov in izhodov pred nepooblaščenim dostopom oseb ali živali.

Kmetijsko ministrstvo je junija letos prejelo pravilnik o biovarnosti ter izvajanju biovarnostnih ukrepov iz evropske uredbe o prenosljivih boleznih živali. Sprva je bilo slišati interpretacije, da novi ukrepi veljalo le za prašičerejce, ki so zaradi nevarnosti širjenja prašičje kuge že primorani v postavitev dvojnih ograj za preprečitev stika domačih prašičev z divjimi ter izvajanje drugih ukrepov, a izkazalo se je, da novi pravilnik zajema vse rejce, ne glede na način reje in vrsto živali. Tako med splošne biovarnostne ukrepe, ki torej veljajo za vse rejce, sodi nabava živali iz obratov s preverjenim zdravstvenim stanjem; izolacija (karantena) novonabavljenih živali; ločevanje bolnih živali od zdravih; čiščenje in po potrebi razkuževanje prostorov, kjer se zadržujejo živali, pa vodenje seznamov oziroma evidenc obiskovalcev obratov, med drugim tudi zavarovanje vhodov in izhodov pred nepooblaščenim dostopom oseb ali živali. To pomeni, da bi morali na primer govedorejci, ki imajo v skladu s sodobnimi smernicami grajene odprte hleve, slednje ponovno zapirati, da bi preprečili vstop drugim živalim (psom, mačkam, pticam …), ali kako drugače preprečiti vstop nepovabljenim živalim.

Darja Prevalnik, selekcionistka v prašičereji, je odkrito priznala, da si zapiranja hlevov pri govedorejcih ne zmore predstavljati, ne z vidika funkcionalnosti in ne z vidika stroškov. »Pred vstopom nepooblaščenih oseb se lahko rejci zavarujejo z napisom, da je osebam vstop dovoljen le v spremstvu lastnika. Glede omejitve vstopa drugim živalim pa nimam odgovora.«

Mojca Vtič
Darja Prevalnik, selekcionistka v prašičereji, zaposlena na ptujskem kmetijskem zavodu.

Bistveno je zavedanje, ne ukrepanje

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Odgovor smo zato poiskali na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, kajti kazni za neizvajanje pravilnika znašajo od 125 do 417 evrov. Če je izdana odločba, je kazen 500 evrov zaradi nespoštovanja odločbe. Toda odgovor uprave je, milo rečeno, nenavaden: »V primeru reje, kot jo omenjate, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin svetuje, da se v načrt biovarnosti smiselno zapiše, da se rejec zaveda določenega tveganja zaradi dostopa drugih živali (mačk in ptic) v hlev. Za zatiranje glodavcev je treba redno izvajati deratizacijo, ki naj bo izvedena tako, da vabe ne ogrožajo drugih živali.«

Bistvo torej ni spoštovanje v pravilniku po točkah navedenih biovarnostnih ukrepov, temveč spisan načrt biovarnosti. »Namen načrta je, da rejec ozavesti in zapiše kritične točke v svojem obratu v povezavi z vnosom, prenosom in širjenjem bolezni.« V nadaljevanju odgovora pa so v upravi zapisali, da je pravilnik o biovarnosti ter izvajanju biovarnostnih ukrepov zavezujoč pravni akt, sprejet na podlagi zakona. Namreč v pravilniku tudi jasno piše, da izvajanje biovarnostnih ukrepov v okviru veterinarskega pregleda zdravstvenega stanja živali na kmetijah popišejo veterinarske organizacije, za nespoštovanje določb pravilnika pa so predvidene tudi globe.

»Podali smo pripombe, a slišani nismo bili«

Glavnina splošnih biovarnostnih ukrepov, zapisanih v pravilniku, je povsem na mestu in jih rejci že sedaj izvajajo. Določene točke pa so neživljenjske, kažejo na nerazumevanje reje živali, saj ne razlikujejo med majhnimi in velikimi, ne upoštevajo specifik posamezne reje. »Pravilnik so pripravljali na kmetijskem ministrstvu in upravi za varno hrano. Podali smo veliko pripomb, vendar resnično niso bile upoštevane. Smo vprašani, dajemo pripombe, vendar pri tem tudi ostane,« poudarja Prevalnikova.

Pomoč svetovalcev in gradivo staneta 16 evrov

Vsi rejci rejnih živali morajo do konca leta 2024 izdelati biovarnostni načrt za svojo kmetijo. Pripravijo ga lahko sami ali s pomočjo svetovalne službe. Ptujski kmetijski zavod organizira delavnice na izpostavah, in sicer 26. novembra v Lenartu, 3. decembra v Slovenski Bistrici, 5. decembra na Ptuju, v Ormožu pa je že bila izvedena. »Zaradi zagotovitve prostora se je za udeležbo treba prijaviti. Udeležba na delavnici znaša 16 evrov, vključuje brošuro Načrt biovarnosti in pomoč pri izpolnjevanju. Biovarnostni načrt kmetje obdržijo in ga shranijo doma, kajti ob letnem pregledu veterinarji pregledajo, ali je načrt biovarnosti narejen. Tisti, ki ga imajo, imajo načeloma nižjo stopnjo tveganja,« je povedala Darja Prevalnik iz ptujskega kmetijskega zavoda.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja