Po besedah naše bralke postajajo razmere na tem križišču nevarne in skoraj nevzdržne. »Nekoč sem starejšo žensko z otrokom ob prečkanju ceste pri zeleni celo zagrabila in ustavila, sicer bi jo gladko povozil avtomobil, ki je prevozil rdečo luč. Otroke učimo, naj po tem, ko se prižge zelena luč, preštejejo do tri in zelo dobro pogledajo, ali sem jim približuje kakšen avtomobil, šele nato naj gredo čez cesto. Pa se je zgodilo, da tudi tri sekunde niso bile dovolj. Nedavno sem spet nekaj časa stala ob križišču in znova opazila nekaj voznikov, ki bi lahko ustavili, a so vseeno prevozili rumeno in rdečo luč,« je povedala. Ker je v bližini tudi osnovna šola, je tako obnašanje voznikov še posebno problematično. Se mora zgoditi najhujše, da bi kdo ukrepal?
Gostejši promet, a le nekaj voženj v rdečo luč
Tako na policiji kot na Mestni občini Celje smo povprašali, ali težavo poznajo in kaj nameravajo storiti, da bo šolska pot varna. Na policiji v Celju so nam povedali, da v omenjenem križišču na Polulah dnevno zaznavajo gost promet tako tovornih kot osebnih vozil, zato so tam dnevno prisotne tudi policijske patrulje za nadzor prometa. »V zadnjih treh letih smo v tem križišču in neposredni okolici ugotovili 260 kršitev, največ prekoračitev hitrosti, a tudi sedem voženj v rdečo luč. Zaradi začetka pouka in varnosti poti v šolo ter v dogovoru z Mestno občino Celje to križišče dodatno varujemo skupaj s predstavniki sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, ki pomagajo otrokom pri prečkanju ceste. Otroci imajo organiziran šolski prevoz do avtobusnega postajališča, od koder imajo ločeno površino do križišča, kjer prečkajo stransko cesto in nadaljujejo pot do šole.« V treh letih so zaznali samo sedem primerov vožnje skozi rdečo luč? Naša bralka jih je v zadnjem času sama naštela vsaj nekaj.
Merilnik hitrosti ne bi pomagal
Ob vprašanju, kako bi bilo, če bi tam namestili merilnik hitrosti, so dejali, da bi postavitev stacionarnega radarja vplivala na zmanjšanje hitrosti vožnje skozi križišče, nekoliko manj pa na morebitne vožnje v rdečo luč. Na Mestni občini Celje sicer vedo, da se morajo udeleženci v prometu ravnati po svetlobnih signalih na semaforju, pri čemer vožnja skozi rdečo luč predstavlja kršitev cestnoprometnih predpisov. A da oni niso pristojni za kaznovanje tovrstnih prometnih kršitev, prebivalci pa jih o problematiki pogostejše vožnje skozi rdečo luč niso obvestili. No, če jih niso oni, jih zdaj obveščamo mi, skupaj z našo bralko.
Pisani količki in morda krožišče
So pa, kot sami pravijo, za izboljšanje varnosti poti do šole na tem delu namestili dodatno prometno signalizacijo, ki opozarja na prisotnost otrok, ter fizične ovire med cesto in pločnikom. Z drugimi besedami, ob cesti so postavili bolj pisane in vidnejše količke. Tudi na občini menijo, da namestitev merilnika hitrosti ne bi bil učinkovit ukrep. »To je državna cesta, za njeno upravljanje, vzdrževanje in razvoj skrbi direkcija za infrastrukturo. V pripravi pa je tudi dokumentacija za preureditev križišča v krožišče, kar bo prispevalo k varnosti in pretočnosti prometa na tem območju,« so povedali na občini Celje.