Sestanka pri županu Andreju Koreniki, namenjenemu preglasni glasbi v nočnem Portorožu, so se udeležili komandir Policijske postaje Piran Matjaž Žerjal, njegov namestnik Branko Soršak, predstavnik Medobčinske uprave Istra Denis Udovič, poveljnik Civilne zaščite Občine Piran Robert Zirnstein, direktor Okolja Piran Nesi Dulai in predsednica KS Portorož Tatjana Fakin. Dogovorili so se, da bodo sklicali sestanek z vsemi gostinci, ki poslujejo v središču Portoroža. Skupaj želijo poiskali rešitev za zmanjšanje hrupa. Poleg tega bo občina pripravila spremembo odloka o varstvu javnega reda in miru. Pred občinski svet bo prišel na eni od naslednjih sej, spremembe pa naj bi prinesle boljši nadzor nad hrupom iz lokalov v poznih večernih urah.
»Brez glasbe je poletje žalostno«
Občina bo v času turistične sezone zagotovila tudi več preventivnih meritev hrupa in naslednje ukrepe sprejela na podlagi natančnih podatkov o obremenitvi s hrupom in v sodelovanju s strokovnjaki s tega področja. Župan Andrej Korenika je ob tem poudaril, da občina pritožbe jemlje zelo resno in bo storila vse, kar je v njeni moči, da občanom zagotovi ustrezno kakovost življenja.
Tatjana Fakin, predsednica KS Portorož, nam je povedala, da si v krajevni skupnosti ne želijo, da bi Portorož obmolknil, vendar pa bi veljalo decibele malo zmanjšati. »Vsi si želimo, da bi v Portorožu slišali tudi glasbo. Brez glasbe je poletje prav žalostno. Si pa tudi želimo, da bi bila ta glasba primerno glasna, torej ne preglasna. Upajmo, da bodo našli skupno besedo z lastniki in najemniki lokalov.«
»Vsi morajo znižati glasnost«
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Da bo glasnost glasbe iz portoroških lokalov kmalu dosegla vrelišče, je bilo slutiti že v začetku poletja. Odlično ozvočenje je nabavil novi najemnik lokala Bungalow, ki je v poletno sezono stopil tako z elektro zabavami priznanih didžejev kot s koncerti izvajalcev balkanske glasbe.
V imenu najemnika, podjetja Club 49 UG, ki ga vodi Igor Divjak, smo se pogovarjali z Jesenkom Balto, sodelavcem Bungalowa. Podčrta, da so edini, ki so zahtevali in od občine dobili dovoljenje za čezmerno onesnaževanje s hrupom do 1. ure. »Veselimo se enotnih pravil za vse in enakih pravic. Pogodbeno smo se obvezali, da priredimo pet koncertov na leto. Prilagajamo se zahtevam in obveznostim. Radi bi izpeljali še štiri koncerte, če nam bo, seveda, uspelo dobiti dovoljenja. Trudimo se po najboljših močeh, da pritegnemo obiskovalce, seveda pa se lahko lokalna skupnost odloči, da si želi bolj miren Portorož, v katerem bo slišati samo akustične kitare, in še to le do 23. ure,« o napovedanih ukrepih občine pravi Jesenko Balta.
Z glasnostjo že vrsto let izstopa lokal Kapelca, ki mu še nihče ni uspel zmanjšati glasnosti, v istem košu pa se je po skoraj letu dni delovanja brez pritožb zdaj znašel lokal Rock'n'Roll Circus, nekdanja Oštarija, ki je v portoroško nočno življenje prinesel pogrešane rock koncerte v živo.
Najemnik lokala Samo Markežič je prepričan, da ne onesnažujejo s hrupom: »Naj vsem izmerijo decibele, ne samo nam. Glasbo, ki jo izvajajo naši glasbeniki, zlahka preglasijo sosedi s svojim ozvočenjem, zato je primerno vprašanje, kdo je preglasen. Vsekakor pa se moramo odločiti, ali bomo turistično mesto ali spalno naselje. Vsi si ne nazadnje prizadevamo, da bi obogatili ponudbo Portoroža.« Slavko Franca, ki je lokal Rock'n'Roll Circus opremil z rokenrol spomini, pa odločno dodaja: »Občina mora vsem ukazati, naj stišajo glasnost. Če ne, bo še huje, saj bodo vsi hoteli preglasiti drug drugega. Zato naj kar merijo.«