Prisilne poroke v porastu

Zaprli muslimanko, ki je svojo hčer oddala v prisilen zakon, mož pa jo je po šestih tednih ubil

A. M.
31. 7. 2024, 19.42
Posodobljeno: 31. 7. 2024, 19.58
Deli članek:

Sakina Muhammad Jan je postala prva oseba v Avstraliji, ki bo šla za zapahe zaradi kršenja zakonov o prostovoljnosti zvez in zakonov, potem ko je novembra 2019 svojo hčer prisilno oddala v poroko z morilcem Mohammadom Alijem Halimijem.

Profimedia
Fotografija je simbolična.

Ženska je na sojenju jokala in se izrekla za nedolžno, ko ji je bila kot prvi osebi v Avstraliji izrečena kazen zaradi kršenja zakona o prisilnih porokah. Sakina Muhammad Jan bo morala odslužiti najmanj 12 mesecev zapora, potem ko je bila spoznana za krivo pritiska na svojo hčer, naj se poroči z moškim, ki jo je leta 2020 nato umoril.

Po poroki se je njena 21-letna hči Ruqia Haidari morala preseliti na drug konec države, da bi živela s svojim novim možem v Perthu. Znano je bilo, da se mlada Ruqia ni želela poročiti z moškim, ki jo je umoril, vendar je želja njene matere preglasila njeno, čemur je botroval predvsem pritsk družbe in družine, ki je dekletu grozila s sankcijami in zapustitvijo. Šest tednov pozneje ji je po manjšem sporu novi mož s kuhinjskim nožem prerezal vrat.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Sodišče v Zahodni Avstraliji je Mohammada Alija Halimija zaradi umora obsodilo na dosmrtno kazen. Jan pa je v ponedeljek na okrožnem sodišču v Melbournu podprlo približno 15 članov družine in hazarske skupnosti, nekateri so celo jokali, ko jo je sodnik Fran Dalziel obsodil na tri leta zapora. Po izreku kazni je Jan sedla na zatožno klop in svojemu odvetniku povedala, da noče sprejeti odločitve sodnika, preden so jo odpeljali.

Poveljnik avstralske zvezne policije (AFP) Raegan Stewart je dejal, da število pritožb zaradi prisilnih porok narašča, pri čemer je bilo v poslovnem letu 2022-23 pristojnemu organu prijavljenih 90 primerov. Povedal pa je tudi, da se o zločinu pogosto premalo poroča, saj se dekleta sploh ne zavedajo, da so žrtve, ali pa jih je strah povedati. "Preiskava ne bi bila mogoča brez pomoči članov skupnosti, vključno s številnimi pričami, ki so se javile policiji kljub skupnostnim in kulturnim oviram," je zaključil.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja