Gasilci v nekaterih občinah vozijo učence na različna tekmovanja in druge prireditve. V zadnjem času, ko so cene šolskih prevozov izjemno poskočile, jih osnovne šole vse pogosteje prosijo za pomoč. Tovrstna praksa pa gre očitno nekaterim prevoznikom v nos. Kot nam je uspelo neuradno izvedeti, naj bi se eden izmed njih celo pritožil na Inšpektorat RS za delo, češ da mu gasilci »odžirajo« kruh.
Čakajo uradno obvestilo
Med gasilci krožijo neuradne informacije, da naj bi inšpektor v omenjenem primeru celo odločil, da gre za nelojalno konkurenco. Ta odločitev je marsikoga v gasilskih vrstah presenetila, saj tovrstno prakso izvajajo že dolga leta. Uradno sicer o tem primeru niso prejeli še nobenega obvestila. Po tem dogodku so se pojavila tudi vprašanja, ali sploh še lahko vozijo učence. Policisti naj bi jim zagotovili, da lahko brez težav prevažajo tudi osnovnošolske otroke, vendar mora biti vozilo v brezhibnem stanju, voznik pa ne sme biti začetnik. Prav tako je treba na vetrobransko steklo namestiti znak z napisom »prevoz otrok«. Na osnovi spremembe zakonodaje v vozilu, ki ima zraven voznikovega sedeža največ osem sedežev, ne potrebujejo več tahografa, otroci pa morajo dosegati višino vsaj 135 centimetrov. Prav tako za ta vozila ni več treba vsakih šest mesecev opravljati tehničnih pregledov.
Povpraševanje po prevozih se povečuje
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
V Markovcih so v preteklem šolskem letu gasilci izvedli osem prevozov osnovnošolskih otrok, večinoma na različna šolska tekmovanja. Za markovske gasilce je to dolgoletna praksa, poleg tega je veliko teh otrok vključenih v gasilske vrste. Ob tem je treba poudariti, da imajo gasilska društva veliko izkušenj s tovrstnimi prevozi, saj pogosto vozijo mladino na gasilska tekmovanja in druge prireditve. PGD Cirkulane prav tako že vrsto let pomaga domači osnovni šoli pri prevozu otrok, do zdaj niso imeli v zvezi s tem prav nobenih težav. Na letni ravni izvedejo okoli deset takih prevozov. Predsednik Kristijan Kokot je ob tem poudaril, da je v zadnjem času povpraševanje res nekoliko večje kot včasih. Šolske otroke prevažajo tudi završki in majšperški gasilci ter še nekateri drugi. Povsod zagotavljajo, da je varnost otrok na prvem mestu, saj za prevoze uporabljajo sodobna vozila, opremljena z varnostnimi pasovi. Vsa vozila so redno pregledana in vzdrževana. Vozniki, ki opravljajo prevoze otrok, so izkušeni in usposobljeni za varno vožnjo ter obvladovanje izrednih situacij.
Šola lahko sama izbere prevoznika otrok
Kot so pojasnili na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje, udeležba učencev na tekmovanjih in organizacija s tem povezanih prevozov na zakonski ravni nista regulirani, kar pomeni, da gre v teh primerih za avtonomijo šole. »Mi nimamo podatkov o organizaciji prevozov niti nam ni poznana praksa prevozov učencev z gasilskimi vozili. Šola se sama odloči, kdo bo otroke vozil na prireditve, kakšno plačilo bo za to prejel, in se tudi vnaprej dogovori glede medsebojnih obveznosti pri prevozih otrok,« so zapisali na ministrstvu. V primeru morebitnih nesreč se s pravnega vidika ugotavlja individualno, glede na okoliščine posameznega primera.