Kaj je lepšega kot to, da osrečuješ mlade, jim omogočaš, da se udejstvujejo v športih, ki jih imajo radi, ne glede na socialni status ali starost? Otrokom omogočaš nova prijateljstva in sodeluješ z zvezdniki, kot so Luka Modrić, Predrag Mijatović, Darijo Srna, sir David Richards, Jose Mourinho, David Beckham, Nikola in Luka Karabatić in legendarni teniški igralec Goran Ivanišević. Našteti so namreč ambasadorji Plazma Športnih iger mladih, za katere je v Sloveniji odgovoren Tevž Korent.
Projekt Plazma Športnih iger mladih obstaja že 27 let. Kako pomembno je, da tudi v Sloveniji pokažemo zavezanost športu in mladim?
Naš cilj je, da v Sloveniji spodbujamo zavezanost športu in mladim, saj športne dejavnosti prispevajo k razvoju fizičnega in mentalnega zdravja otrok. Projekti, kot so Plazma Športne igre mladih, spodbujajo fair play, prijateljstvo, spoštovanje različnosti in občutek skupnosti, kar je ključnega pomena za zdrav razvoj družbe in posameznika.
Lahko zatrdimo, da je Slovenija država športnikov, obenem pa pogrešamo kakšen turnir več, v katerem se rezultat postavi v sekundarni plan, na prvem mestu pa je zabava skozi šport. To, kar Plazma Športne igre mladih dejansko tudi nudijo.
Kaj najbolj odlikuje ta projekt?
Dostopnost za vse in izjemna možnost vključevanja otrok sta posebnosti naših iger, saj omogočajo brezplačno sodelovanje v desetih različnih športih vsem otrokom, ne glede na njihovo preteklo športno izkušnjo, ekonomski položaj ali oddaljenost od športnih centrov.
Čeprav rezultati niso prioriteta projekta, je tekmovalnost zagotovljena, organizacijsko je vse zelo profesionalno zastavljeno, kar otrokom in njihovim trenerjem oziroma učiteljem omogoča enake pogoje, ki so otrokom prijazni.
Posebno ponosni smo na številne sodelavce, ki so vtkali svoj dragoceni čas, da smo dosegli visoko zastavljene cilje. Sedemdeset članov ožje ekipe in še 600 članov, ki so na terenu organizirali številne aktivnosti, govori o dimenzijah projekta in predanosti ekipe, na kar smo še posebno ponosni.
Kako se projekt financira?
Projekt na ravni štirih držav financirajo različni vladni in nevladni subjekti, med njimi Vlada Republike Slovenije, Vlada Republike Hrvaške, Vlada Republike Srbije, Vlada Federacije Bosne in Hercegovine.
V Sloveniji je poleg vlade k projektu pristopilo 20 občin, ki s svojimi prispevki na različnih področjih omogočajo izvajanje aktivnosti.
Podporo nudijo številni sponzorji: Coca Cola, Bambi (z blagovno znamko Plazma), ki je glavni pokrovitelj, podjetje Telemach, ki je z močno prisotnostjo na regijskem trgu prevzelo pokroviteljstvo nad »Telemachovimi športnimi dnevi«, in veseli smo sodelovanja s podjetjem Kolektor, skupaj dajemo poseben poudarek mladim v tenisu.
Veseli nas, da so kljub dejstvu, da smo projekt prvič izvedli v Sloveniji, številni mediji aktivno pristopili in nas podprli. Zahvala gre tako Arena Športu, medijskim hišam Pop TV, Media24, Sport klub, 24ur.com, Delu, pa tudi agenciji Europlakat, saj brez medijske podpore ne bi dosegli takega števila otrok in mladostnikov ter šol.
Kaj vam pomeni, da ste del tega projekta?
Verjamemo v vrednote, ki se jih trudimo širiti med mladimi in v družbi na splošno. Prepričani smo, da s projektom pripevamo k boljši družbi, višji stopnji medsebojnega razumevanja, medsebojni strpnosti.
V ospredju je geslo Plazma Športnih iger mladih »Korak za boljšo prihodnost«, ki je naš ključni cilj. Najrazvitejše države že ugotavljajo, da nenehna uporaba vseh razpoložljivih sodobnih tehnologij pri otrocih in mladostnikih povzroča številne težave.
S svojim projektom želimo skupaj z drugimi deležniki »pomagati vzpostaviti zdravo ravnotežje« pri mladih, saj je ta potreba tudi v Sloveniji veliko večja, kot je zaznati na prvi pogled.
Največja nagrada pa je zagotovo nasmeh na obrazih otrok, ki se z veseljem prepustijo športnim užitkom in se ne obremenjujejo s pravili in rezultati.
Kako potekajo tekmovanja? Kako se jih lahko otroci udeležijo, kako lahko sodelujejo pri projektu? Kakšen je postopek?
Otroci se lahko udeležijo projekta tako, da se prijavijo prek svojih šol in naših partnerjev ter športnih klubov ali na spletni strani projekta, pa tudi na samem prizorišču dogodka, kar se je pogosto dogajalo. Sodelujejo lahko v desetih športnih panogah. Tekmovanja potekajo v različnih krajih po Sloveniji, udeležba je brezplačna. Zmagovalci končnih turnirjev brezplačno odpotujejo v Split, kjer se vsako leto družijo z vrstniki iz Bosne in Hercegovine, Hrvaške in Srbije ter se hkrati merijo v desetih športnih panogah.
Kakšni so cilji tega projekta v Sloveniji v prihodnje?
Sodeč po izkušnjah prvega leta si številni partnerji želijo sodelovanja, vključenosti še večjega števila otrok. Na nas je, da skupaj z njimi najdemo pot do vsakega otroka, ki želi izkusiti, kakšne radosti prinaša zdrav odnos do športa in veselje ob zanimivo ponujenih trajnostnih vsebinah. Aktivnosti želimo kar najbolje približati vsaki slovenski šoli, a nas čaka dolga, naporna pot. Skrbno poslušamo predloge in ideje naših partnerjev, učiteljev, pa tudi otrok.
Prednost projekta je, da je brezplačen, tako da je športno udejstvovanje omogočeno prav vsem otrokom. Kako velika prednost je to?
Izkazalo se je, da imamo s projektom Plazma Športne igre mladih dve ključni prednosti. Prvič, vsak otrok lahko sodeluje v njem brez kakršnegakoli prispevka staršev. In drugič, pri Športnih igrah mladih nikakor niso v ospredju rezultati, temveč druženje, srčnost, ustvarjalnost.
Menimo, da sta ta dva elementa ključna tudi za prihodnost in razvoj projekta, saj imajo Športne igre mladih velik potencial, ki se je pri nas šele začel razvijati.
Prednost predstavlja tudi naš nekoliko drugačen, včasih nekonvencionalen pristop, odprtost za pobude, elastičnost pri kreiranju dogodkov. In seveda, celoten projekt vodi ekipa, ki je izjemno motivirana, ne šteje vloženih ur in uspeh meri z nasmehi tisoče otrok.
Projekta se lahko udeležijo otroci vseh starostnih skupin. Športni del obsega deset športnih panog, katere so to?
Letos smo ponudili deset športnih panog: atletiko, igro med dvema ognjema, ulično košarko 3 na 3, namizni tenis, Coca cola cup v malem nogometu, odbojko, odbojko na mivki, rokomet, šah in Kolektor cup v tenisu. Posebnost je v nekoliko drugačnem pristopu. Na primer pri igri med dvema ognjema: otroci so ves čas v polju in ne izpadejo, kot to poznamo pri klasičnih tekmovanjih v šoli. Tako so nenehno v gibanju, interakciji s sotekmovalci in drugo ekipo. Štejemo zadetke in na tak način smo temu športu, aktivnosti dali povsem drugo dinamiko in pristop.
Katere panoge, discipline so med otroki najbolj priljubljene?
Množična udeležba otrok v vseh športih je tisto, kar nas najbolj navdušuje, in težko bi izpostavili, kaj je bolj priljubljeno. Ko gledaš množico otrok, o katerih si si morda predstavljal, da pri osmih letih še ne bodo zmogli dobro odigrati nogometnega dvoboja; ko vidiš, kako ob množici ekip v igri med dvema ognjema otroci že znajo taktično razmišljati, na drugi strani pa si priča že povsem vrhunskim potezam v tenisu, odbojki, nogometu ali rokometu, se lahko prepričaš o tem, da sta dobra vsebina in odlična organizacija ključ do motivacije otrok. V številnih krajih smo doživeli, da otroci sploh niso želeli aktivnosti zaključiti, kar je najboljši pokazatelj, kako se otroci veselijo dobro pripravljenih aktivnosti.
Projekt je podprlo mnogo športnih zvezdnikov, kdo so tisti največji?
Številni ambasadorji so iskreno zavzeti za projekt in so večkrat javno izrazili podporo. Izjemno zvest podpornik je Aleksander Čeferin, predsednik evropske nogometne zveze, pa predsednik slovitega kluba PSG iz Francije, Nasser Al Khelaifi. Ko doživiš iskreno navdušenje EU-komisarja za proračun in administracijo Johannesa Hahna in ko ob podelitvi naziva ambasadorja iger poslušaš v živo čustveni govor slovitega nogometaša Karla-Heinza Rummeniggeja, ti postane jasno, da so Plazma Športne igre že davno presegle lokalne in regionalne okvirje.
Med našimi ambasadorji so tudi Luka Modrić, Predrag Mijatović, Darijo Srna, sir David Richards, Jose Mourinho, David Beckham, Nikola in Luka Karabatić, legendarni teniški igralec Goran Ivanišević.
Že prvo leto so v Sloveniji projekt podprli športne legende Radoslav Nesterović, Boštjan Cesar, Goran Dragić in Zlatko Zahović.
Tudi v Ljubljano je prišlo veliko zvezdnikov, kako so jih sprejeli otroci? Kako pomembno je v otroštvu imeti svojega idola?
Doživeti v živo srečanje z legendo tenisa Goranom Ivaniševićem, ki je bil, mimogrede, vsem dostopen in prijazen, je nepozabno. Enako dostopni in prijetni so bili Zlatko Zahović, Boštjan Cesar, Radoslav Nesterović. Otroci so zvezdnike sprejeli za svoje, so jih hitro prepoznali in obkrožili, sledila so fotografiranja, avtogrami. Tudi to je del zgodbe, ki jo pišejo Plazma Športne igre mladih, tkanje novih vezi.