Manjše razlike v dikciji

Študenti na FDV vztrajajo, da "nevtralnost v primeru okupacije ne obstaja"

G.G./STA
9. 5. 2024, 17.11
Posodobljeno: 9. 5. 2024, 17.13
Deli članek:

Slovenski študenti so se pridružili protestnemu valu v podporo Palestini na fakultetah po vsem svetu. "Nevtralnost v primeru okupacije ne obstaja," so sporočili študenti, ki zasedajo prostore ljubljanske Fakultete za družbene vede (FDV).

Robert Balen
Študentke in študenti so v podporo Palestini zasedli FDV.

Na FDV nadaljujejo protestno zasedbo prostorov fakultete, ki se je začela v sredo popoldne. Zasedli so eno izmed predavalnic, nekateri so tam ostali tudi čez noč. Predstavniki študentov so danes na novinarski konferenci znova našteli svoje zahteve. To so "jasna in brezkompromisna obsodba izraelskega genocida nad Palestinci, prenehanje enačenja okupatorja in oboroženega upora, priznanje legitimnosti palestinskega osvobodilnega gibanja, izkazovanje solidarnosti študentskim protestom v podporo Palestini in obsodba nasilja nad protestniki ter javna in aktivna podpora zahtevam študentov".

Fakulteto so obtožili, da se razglaša za apolitično in se s tem skuša izogniti dolžnosti, ki jo nosi kot izobraževalna ustanova. "Nevtralnost v primeru okupacije ne obstaja, pomeni le stopanje na stran okupatorja in slepo ponavljanje prevladujočega diskurza," so sporočili. Pozdravili so pripravljenost vodstva fakultete na pogovor z njimi, hkrati pa opozorili, da "vodstvo dojema opredelitev fakultete do okupacije in genocida kot stvar dialoga in ne kot nujno predpostavko kredibilne in avtonomne univerze".

Manjše razlike v dikciji

Dekan FDV Iztok Prezelj, ki je na novinarski konferenci spregovoril v imenu vodstva fakultete, je situacijo v Gazi označil za nesprejemljivo. Omenil je tudi izvajanje genocidnih dejanj in "jasno nesposobnost mednarodne skupnosti, da bi končala to morijo". Dejal je, da podpirajo miren in kontinuiran demokratičen protest svojih študentov, ki ga ne nameravajo onemogočati, temveč se zavzemajo za dialog. Dodal je še, da je cilj vodstva oblikovanje možnih skupnih stališč, ob tem pa menil, da se je fakulteta opredelila že v izjavi, ki jo je objavila v sredo po protestni zasedbi. Izpostavil je, da vodstvo pričakuje odgovor študentov tudi v pisni obliki in predloge, ki bi jih nato v ponedeljek obravnaval senat fakultete, kjer imajo študentje tudi svoje predstavnike. Tako Prezelj kot prodekan Samo Uhan sta poudarila vlogo celotne skupnosti FDV pri oblikovanju enotne skupne izjave v imenu fakultete, kar želijo doseči v naslednjem tednu. Prezelj je povedal še, da se vodstvo na načelni ravni strinja s študenti glede vrednot in zahtev v zvezi s pomori v Gazi, obstajajo pa manjše razlike v dikciji, ki je na strani študentov ostrejša.

Zasedba fakultete sicer poteka mirno, kar je danes potrdil tudi dekan. Dodal je, da to omogoča primeren prostor za demokratičen dialog. Študente in osebje fakultete je pozval k vzpostavitvi organizirane akcije zbiranja sredstev za humanitarno pomoč za prebivalce Gaze.

Predstavniki študentov so se medtem odzvali tudi na današnjo napoved vlade o slovenskem priznanju palestinske države, kar so označili za korak v pravo smer, ki predstavlja "odlično odskočno desko" za morebitno sankcioniranje izraelskih oblasti in stopnjevanje pritiska nanje. Poudarili so še, da svojih zahtev niso naslovili zgolj na FDV, temveč tudi na Univerzo v Ljubljani. Povabili so rektorja Gregorja Majdiča, da se jim v petek pridruži v zasedeni predavalnici in prisluhne njihovim zahtevam. Zaključili so z glasnim skandiranjem v podporo svobodni Palestini.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu