Analiza dogajanja v SDS

Zakaj je spor med Janezom Janšo in Anžetom Logarjem lahko le blef?

Barbara Pance, Nataša Markovič
18. 4. 2024, 17.41
Deli članek:

Odpadniki SDS so bili vedno tarča napadov desnih medijev. Nikoli v zgodovini stranke SDS se ni zgodilo, da bi nekdo, ki je Janeza Janšo »izdal«, ostal v njegovi bližini, kot je to dovoljeno Anžetu Logarju, Evi Irgl in Dejanu Kalohu. Zgodovina nas je že nekaj naučila.

Marko Vavpotič
Se Anže Logar in Eva Irgl odmikata od Janeza Janše? Ali je to le navidezno?

Janez Janša je po fiasku z Gregorjem Virantom in njegovo stranko vsak medijski nastop izkoristil za zlivanje gnojnice po Virantu. Pri tem so mu pomagali desni mediji.

Gregorja Viranta so označili za političnega mrtveca, zahrbtnega, potencirali so članke o tem, da je na Viranta pozabila celo levica. Janša je vsakokratno priložnost izkoristil, da je povedal, kaj si misli o Virantu. Tako je denimo 11. januarja 2013 za Delo dejal, da če imaš v koaliciji Gregorja Viranta, opozicije ne potrebuješ. Napadi na Viranta so se vrstili več let, Nova24 je iskala osebe, ki bi bile pripravljene kaj povedati o Virantu. Tako so denimo objavili intervju s Tomažem Štihom, nekdanjim članom Virantove Državljanske liste. Med drugim je Štih dejal: »Mislim, da je bila njegova (Virantova) ključna napaka, da je bolj sovražil Janeza Janšo kot pa imel rad svojo stranko. In to je na koncu stranko tudi pokopalo.« Tudi drugi mediji blizu stranke SDS so takrat o Virantu pisali kritično. V Demokraciji so leta 2020 razkrivali njegovo plačo, omenili so ga v članku o zaslužkih nekaterih politikov: »Slovenski predstavniki, ki ne delijo usode krize: evropski komisar Janez Lenarčič, Gregor Virant in evropska poslanka Tanja Fajon zaslužijo večkratnik predsednika vlade!« Izpostavili so, da Virant kot direktor programa Sigma pri OECD zasluži 12.500 evrov mesečno.

Po Virantu je iz SDS izstopil tudi Mihael Brejc, Virantov tast, ki ga je verjetno prizadel pogrom stranke nad Virantom.

Tiho se je umaknil iz politike

Brejc je bil dolgoletni vidni član SDS, tri mandate podpredsednik stranke, poslanec, tudi v Evropskem parlamentu, minister v Bajukovi vladi, direktor Varnostno-informativne službe. Večer je takrat pisal, da je veljal za enega ključnih ljudi iz kroga predsednika SDS Janeza Janše. Iz politike se je Brejc umaknil v tišini, sam pa je za medije veliko kasneje dejal, da je bil Janšev odnos od takrat hladen.

Medijski modus operandi na desni je ob tem, ko politični sopotnik postane nasprotnik, jasen. Napadi ad-personam. Diskvalifikacij je bil deležen tudi nekdanji poslanec SDS Andrej Čuš.

MPA
Andrej Čuš je zapustil je SDS in prišel podpret Anžeta Logarja.

Vinko Gorenak je napisal kolumno »Bo Andrej Čuš postal nacionalistični, zeleni ali propadli politik? Zelo verjetno slednje«. Na portalu Demokracija so pisali: »Propadli poslanec Čuš je več mesecev prejemal poslansko nadomestilo, preden se je zaposlil. A nekoč je napovedoval drugače!« V članku so še zapisali: »Čuš, ki svoje politične kariere nikoli ne bi zgradil, če mu stranka SDS ne bi dala te priložnosti in mu nudila možnosti kandidature na volitvah, je ravno svojo stranko na koncu izdal in iz nje izstopil ter prestopil med nepovezane poslance.« »Čuš se je od nekdaj znal znajti, zato ne čudi, da se je odločil, da možnost prejemanja nadomestila poslanske plače, ki se financira iz državnega proračuna, izkoristi do konca. Ko gre za denar, očitno načelnost izgine.«

Na prejemanje nadomestila poslanske plače so spomnili tudi na Nova24: »Propadli poslanec Čuš se je končno zaposlil; toda prej je več mesecev prejemal poslansko nadomestilo, čeprav je nekoč napovedoval drugače.« Najbolj udaren naslov pa so na Nova24 spisali ob aferi »beli sneg«: »Je poslanec Andrej Čuš odvisnik od prepovedanih drog?«

Povračilu stroškov se ni izognil 

Diskvalifikacij je bil deležen tudi poslanec Zvonko Lah, ko je iz SDS prestopil v NSi. Portal Poltikis je ob napovedi Zvonka Laha, da bo izstopil iz poslanske skupine SDS, objavil odziv »V SDS pričakujejo, da Lah v primeru izstopa 'ne bo izdal zaupanja volivcev'«. Na spletni strani SDS so se Laha lotili z besedami: »Zvonko Lah izstopa iz SDS, ker ga niti člani njegovega lokalnega odbora niso predlagali kot kandidata za prihodnje volitve.« SDS je tako Laha kot Čuša tožila za povrnitev stroškov predvolilne kampanje leta 2014. Leta 2020 je višje sodišče priznalo veljavnost pogodb med SDS in poslanci ter Zvonku Lahu naložilo plačilo dobrih 5000 evrov za povračilo stroškov kampanje in plačilo zamudnih obresti. Podobno je v Čuševem primeru odločilo okrajno sodišče na Ptuju, in sicer da mora SDS plačati 5161 evrov z zamudnimi obrestmi, prav tako mu je naložilo plačilo sodnih stroškov.

Že v leto 2001 seže izstop Iva Hvalice, ki je na glas komentiral dogajanje v stranki okoli Janše. Hvalica je takrat medijem razložil, da SDS ni demokratična stranka, Janša pa je delegate pozval, naj ga ne izvolijo v izvršilni odbor stranke. Tudi osem let kasneje je Hvalica medijem dejal, »da je Janša avtokrat in da vse odločitve sprejema sam«. Stranka SDS ima še danes na spletnih straneh napisano, da je Hvalica hinavec.

Logar, Irglova in Kaloh nedotakljivi

Kako je torej mogoče, da so Anže Logar, Eva Irgl in Dejan Kaloh še vedno v stranki SDS, če ne bi šlo le za navidezen spor? Spomnimo se samo stavkov, ki so jih dolgoletni sopotniki izrekli o Janši. Decembra 2021 je Eva Irgl v intervjuju za Siol o Janezu Janši dejala: »Premalo se zavedamo, kako pomemben je za Slovenijo predsednik vlade z izkušnjami, političnim znanjem, mednarodnimi povezavami in politično modrostjo, nabrano skozi leta. Tega nov obraz ne more imeti. Menim, da je Janez Janša v tem trenutku v najboljši politični formi. Zelo ga cenim. Spletel je mnogo prijateljstev na evropski ravni, to se je pokazalo tudi v največji krizi v epidemiji, ko so nam številne države priskočile na pomoč, mi pa njim. Gradili smo zaupanje in prijateljske vezi. To so pomembni trenutki, ki štejejo, ko potrebuješ pomoč ali samo informacije. Pri tem je predsednik vlade odigral izjemno vlogo in ne preseneča me, da je dobil nagrado za dosežke kot osebnost leta 2020 srednje in vzhodne Evrope.«

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Na podvprašanje, kdo bo po državnozborskih volitvah (aprila 2022) predsednik vlade, Janez Janša ali kdo drug, je odgovorila. »Želim si, da bi bil to Janez Janša.«

Robert Balen
Anže Logar in Eva Irgl se iz prve selita v zadnjo klop, kjer sedi tudi Dejan Kaloh.

Novembra 2022 je Irglova na družbenem omrežju X zapisala: »Večinski mediji Janeza Janšo že več kot 20 let demonizirajo. Umetno ustvarjajo podobo negativca. Zelo krivično. Janša je namreč srčen, pokončen človek, ki ima neizmerno rad Slovenijo. Po intelektu in karizmi pa svetlobna leta pred političnimi tekmeci.«

Eva Irgl je Janši stala ob strani tudi, ko je bil zaprt. »Pred sodiščem bomo vztrajali, vse dokler vrhovno sodišče ne odloči o prekinitvi krivične kazni Janezu Janši. O Janezu Janši so mediji napisali zelo veliko. Zelo veliko, kar je sploh možno zapisati negativnega o nekem človeku. Jaz pa lahko rečem, ker delam že vrsto let z njim, da je to človek z veliko začetnico. In zato bomo tudi vsi skupaj vztrajali naprej. Vztrajali bomo za Janeza Janšo, ker bi on, če bi se nam dogajala takšna krivica, enako storil za prav vsakega izmed nas.«

Anže Logar junija 2023 ni neposredno hvalil Janše, je pa takole dejal o stranki: »Ta stranka mi je omogočila, da sem na celotni politični poti ostal takšen, kot sem. Za to sem neizmerno hvaležen. Svojo politično pot sem začel od spodaj navzgor. Tako kot zdaj gradimo društvo – od spodaj navzgor. Trikrat sem kandidiral, preden sem bil uspešen. Nisem se 'usedel' na politično funkcijo, dobro vem, kaj pomeni politični poraz.«

Na vprašanje, kdo je zanj politični vzornik, Pahor ali Janša, pa je odvrnil: »Glede dialoga gotovo gospod Pahor, glede učinkovitosti sprejemanja odločitev pa gotovo gospod Janša.«

Serija slavospevov

Prav poslanec Dejan Kaloh pa je zbral največ slavospevov o Janši. Težko jih je sploh povzeti. Na različnih portalih in v medijih blizu SDS je napisal tole: 

»Janša je bil med slovensko vojno prvi med enakimi. Domoljub, zaveden Slovenec, ki je hotel očetnjavo ubraniti pred napadalno rdečo zvezdo, ob tem, da je s svojim znanjem in strategijo poskrbel, da je bilo na slovenski strani med vojno kar najmanj žrtev, kar si zasluži še posebno priznanje! … Tudi in predvsem zaradi Janeza Janše imamo Slovenci danes samostojno državo, čeprav se osvobodili še nismo. Žal. Tisti, ki so se leta 1991 postavljali na stran okupatorske vojske in ji želeli uspešno 'tepihovanje' Slovenije, so še dandanes na oblasti. V Sloveniji namreč ni bilo lustracije. Žal. A druga slovenska republika jo bo potrebovala, tam rdeči aparatčiki ne bodo imeli kaj iskati. Zaradi izstopajočega prizadevanja pred, med in po slovenski vojni za našo slovensko stvar (tudi za ceno lastnega življenja!), za našo lastno državnost in za ohranitev našega slovenskega naroda, Janeza Janšo podpiram.«

Kaloh je Janšo koval v zvezde ne le kot osamosvojitelja in borca, ampak tudi kot politika: »Zaradi njegove vedno pokončne disidentske drže so ga njegovi otroci pogrešali v komunizmu in v demokraciji, ker ga je režim kratko malo vedno – po montiranih procesih (brez kakršnihkoli dokazov o krivdi!) – strpal v zapor. A Janša se ni nikoli uklonil režimu, nikoli ga niso mogli zlomiti do konca. Vedno je verjel v demokracijo in vedno je zagovarjal vrednote, kot so enakost, svoboda, pravica in pravičnost … Zaradi njegovega neumornega demokratičnega političnega delovanja in izjemnih rezultatov za Slovenijo, ki jih je Janša dosegel kot dvakratni predsednik slovenske vlade s svojo ekipo, Janeza Janšo podpiram.«

Skrbna politična kombinatorika

Je torej mogoče, da bi Janeza Janšo zapustili trije politiki, ki so mu desetletja zvesti, ob tem pa bi ostajali v stranki SDS? Janša zaradi natančno izračunanega, predvidljivega volilnega dometa ustanavlja svoj satelit, ki je dovolj spravljiv, všečen, da bo posegel po sredinskih volivcih, ki jih sam s svojo avtoritarno držo pač ne doseže. Logar namreč v nasprotju z Janšo z umirjeno držo nagovarja tiste, ki se jim napadalna in agresivna Janševa drža upira. A dejstvo je, da je Logar vsebinsko prazen, da s svojimi kvazianalitičnimi tezami ne pove ničesar, nikoli se o ničemer ne izjasni, vse, kar poudarja, je predvidljivo »politično povezovanje«, ki bi pritegnilo, kot računajo veleumi SDS v ozadju, sredinske volivce k njegovi podpori. Tako bi SDS na volitvah lahko spet vladala. NSi je namreč jasno povedal, da z Janšo v koalicijo več ne gre. Strateg Janša se je tako moral navidezno ločiti od svojih najbolj zvestih privržencev, da bi ponovno zavladal. Načrt pa je jasen.

Slovenci so utrujeni

Slovenci so utrujeni od konstantnih prepadov, ki smo jim priča med levim in desnim političnim polom. Če Logarja prikažejo kot političnega nasprotnika, ki mu bodo kasneje oprostili »izdajo« in z njim sestavili koalicijo, bo to zmaga za oba: Janša se bo namesto za maščevalnega izkazal za spravljivega politika, enako pa bo Logar izpolnil »misijo povezovanja« s svojim političnim očetom in mecenom. Dejstvo je namreč, da nihče ne ve, kako se bi sicer financirala katerakoli Logarjeva pobuda kot ravno s pomočjo SDS in Janeza Janše.

Z imenovanjem Matjaža Hana na vrh SD pa je Janša dobil še enega politično sprejemljivega političnega »nasprotnika«. Morda pa nam pred naslednjimi volitvami prodajo zgodbo o tem, da so se v Sloveniji novi politični obrazi izpeli in da je vendarle čas za veliko koalicijo desnih in levih, ki bo v ospredje postavila človeka, ne pa plenjenje državnega premoženja za lastne interese. A žal smo vladanje teh levih in teh desnih že videli, zato ne enim ne drugim ne verjamemo več. Vse, kar si moramo zapomniti, je, da je Logar napovedal, da bo do konca mandata ostal v SDS in da SD vedno ogrožajo novi obrazi. V tej konstelaciji pričakujemo prihajajoče politične poteze.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja