Sneberje so eno tistih, območjih, ki so med lanskimi avgustovskimi poplavami občutila vso srd narave. Sanacija objektov je zdaj povečini že zaključena, pri čemer se prebivalci ob začasnih ukrepih počutijo varne, a je zdaj čas za trajne rešitve.
Kot je povedal v izjavi za medije dejal premier Golob, ki se je srečanja z domačini udeležil v spremstvu župana Jankovića, so mu bile v pogovorih pomembne tri stvari in na vse tri je dobil pritrdilne odgovore, namreč da je sanacija domov zaključena, da se ljudje ob sedanjih začasnih ukrepih počutijo varne, ter da jim je bila predstavljena idejna rešitev, kako bo vprašanje poplavne zaščite v tem delu Ljubljane urejeno za naslednjih nekaj desetletij. "Mislim, da to kaže, da takrat, ko je sodelovanje med lokalno skupnostjo, občino in državo zgledno, so tudi krajani in krajanke zadovoljni z rešitvami, ki jih lahko dajemo," je dejal premier.
Nasip, ki bo delno služil kot cesta
Član sveta za obnovo po poplavah Rok Fazarinc je pojasnil, da bodo v skladu z danes predstavljeno idejno zasnovo ob Savi postavili nasip, ki bo deloma služil tudi kot cesta. Bo približno meter višji od obstoječega, ki so ga postavili v začetku novembra ob napovedi izredno povečanih vodostajev Save, in bo meril od približno 3,5 metra do sedem metrov. Kjer ne bo ceste, bo travnata ruša, kar je po njegovih besedah ključno, da se prepreči erozijo v primeru visokih voda.
Pri projektu sodeluje Mestna občina Ljubljana in kot je povedal Janković, se hidrološke raziskave končujejo, sledilo bo pridobivanje zemljišč. Od teh je približno polovica že v občinski lasti, preostanek bodo morali odkupiti in sam pričakuje, da bi bilo lahko vse potrebno pripravljeno za izvedbo v poletju. Ob tem je dodal, da se trenutno čisti celoten potek Save, vse od Medvod.
Nad deli bo bdela Direkcija RS za vode, pri čemer minister za naravne vire in prostor Jože Novak pričakuje, da se bodo lahko začela že letos, končana pa naj bi bila prihodnje leto. Ob tem je zagotovil, da so z izrednimi ukrepi na vseh vodah po državi že zaključili, zdaj pa se usmerjajo v končne rešitve, kamor sodi tudi danes predstavljeni projekt nasipa v Sneberjah. "Ne gre več za začasne interventne rešitve, to so že rešitve za podnebne spremembe," je dejal.