Omenjena ženska je poročala, da so ji zaradi stavke premaknili termin odvzema brisa v okviru programa Zora. Sicer pa doslej niso zaznali "pomembnejšega vpliva stavke na izvajanje programa Zora", so za STA sporočili z Onkološkega inštituta, ki bdi nad presejalnima programoma Dora in Zora.
"Glede na to, da so ginekologi intenzivno izvajali presejanje tudi v času pandemije covida-19, saj je pri zgodnjem odkrivanju raka čas izjemno pomemben, predvidevamo, da večina ginekologov še naprej izvaja program Zora," so zapisali.
Nemoteno poteka tudi delo v programu Dora. To velja tako za slikanje žensk v vseh presejalnih centrih po Sloveniji kot tudi za dodatne diagnostične preiskave za pojasnitev sumljivih sprememb na mamografskih slikah in zdravljenja ob morebitni potrditvi diagnoze raka dojk v obeh presejalno-diagnostičnih centrih, to sta Onkološki inštitut Ljubljana in Univerzitetni klinični center Maribor.
Z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), ki bdi nad programom Svit, pa so sporočili še, da delo nekaterih zdravnikov na NIJZ zaradi stavke sindikata Fides poteka v obliki popolne prekinitve dela, z zagotavljanjem minimuma delovnega procesa. Pri tem pa opravljajo in izvajajo vse nujne ter preventivne dejavnosti za preprečevanje in obvladovanje nalezljivih bolezni.
Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides je v ponedeljek vstopil v deveti teden stavke. Zahtevajo sklenitev aneksa k tarifnemu delu kolektivne pogodbe za zdravnike in zobozdravnike, s katerim bi ustrezno dvignili plače še starejšim zdravnikom po tistem, ko je bila večina mlajših zdravnikov v prejšnjem letu deležna dviga plač za pet plačnih razredov.